Skip to main content

HNS reagirao, presuda iz Strasbourga nije povijesna

| Autor: RTV HB
  • Image
    hns

Danas je službeno objavljena presuda Europskog suda za ljudska prava u slučaju "Slaven Kovačević protiv BiH". Sud je utvrdio kako je Kovačević diskriminiran kao Srbin iz Federacije po pitanju izbora za člana predsjedništva te državnog Doma naroda.

U posljednja dva dana svjedočili smo različitim tumačenjima kako je ova presuda povijesna te da se s njome mijenja struktura države, odnosno da se teži ukidanju konstitutivnosti naroda te onemogućuje konzumacija legitimnog predstavljanja. Oko svega se oglasio i Hrvatski narodni sabor, čiji dužnosnici ističu kako je ova presuda ne donosi ništa novo, nego da je riječ o recikliranju ranijih presuda.

Najnovija presuda Europskog suda za ljudska prava ne donosi ništa novo. Ona nije niti povijesna niti može promijeniti strukturu Ustava Bosne i Hercegovine kako se to od pojedinih političkih grupacija najavljuje. Posebno imajući u vidu kako je za svaku izmjenu Ustava BiH potrebna dvotrećinska većina u Parlamentarnoj skupštini BiH, istaknuli su hrvatski politički dužnosnici.

Izaslanik u državnom domu naroda Zdenko Ćosić navodi kako se pregovori oko izmjena Izbornog zakona već vode te da sve njegove izmjene, kao i izmjene Ustava mogu biti jedino i isključivo stvar dogovora.

Dok Josip Merdžo navodi kako nije dobro da su određene informacije o samoj presudi objavljene u medijima prije nego što ju je Sud službeno objavio.

Glavni tajnik HNS-a, koji je bio uključen i u slučaju apelacije Ustavnom sudu BiH u predmetu Ljubić, navodi kako je vrlo znakovita jedna rečenica i unutar ove presude. A to je stav kako bi se na razini cijele države trebala uključivati etnička zastupljenost.

Dodajmo kako se tijekom dana priopćenjem oglasio i Hrvatski narodni sabor. U njemu je istaknuto kako je podnositelj zahtjeva dugogodišnji unitaristički aktivist i savjetnik nametnutog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića. Dodali su kako ostaju privrženi Daytonskom mirovnom sporazumu te opredijeljeni su za provedbu svih presuda domaćih i međunarodnih sudova. Kao i da pojedine krive interpretacije, ove i drugih presuda ne mogu dovesti u pitanje ravnopravnost Hrvata, Bošnjaka i Srba.

Podjeli:

FacebookTwitterShare