Vlada RH uputila je u četvrtak Hrvatskom saboru prijedlog o sudjelovanju Hrvatske vojske u europskoj misiji za obuku ukrajinskih vojnika (EUMAM), a premijer Andrej Plenković naveo je tri načina na koje će Hrvatska vojska pomoći Ukrajini.
Hrvatski sabor uputio je Vladin prijedlog o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u Misiji vojne pomoći EU – Ukrajini (EUMAM).
U slučaju pozitivne odluke Hrvatskog sabora, Hrvatska vojska pomoći će Ukrajini na tri načina.
“Da hrvatski časnici budu u zapovjednim strukturama ove misije, da hrvatski vojnici budu dio onih vojski unutar EU koje će biti spremne obučavati ukrajinske vojnike, uglavnom u Poljskoj i Njemačkoj, te mogućnost da se ukrajinski vojnici obučavaju u Hrvatskoj kao dobro”, pojasnio je Plenković i rekao da očekuje zanimljivu političku raspravu u Hrvatskom saboru.
Misija EUMAM trajat će dvije godine i provodit će se na području država članica Europske unije.
“Sudjelovanjem u ovoj misiji Hrvatska bi nastavila svoj aktivan doprinos i potvrdila opredijeljenost u podršci zajedničkoj sigurnosnoj i obrambenoj politici i međunarodnoj sigurnosti. Sudjelovanjem u misiji potpore Ukrajini, Hrvatska bi svojim iskustvom iz Domovinskog rata značajno doprinijela potpori zajedničkoj sigurnosnoj i obrambenoj politici te međunarodnoj sigurnosti. pridonose obuci oružanih snaga Ukrajine”, rekao je hrvatski ministar obrane Mario Banožić, prenosi Hina.
Hrvatska Vlada predlaže da u misiji sudjeluje do 80 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske uz mogućnost rotacije te da do 100 pripadnika ukrajinskih snaga može ući u Hrvatsku uz mogućnost rotacije 2022., 2023. i 2023. godine. 2024.
Hrvatski predsjednik i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović ranije je odbio dati suglasnost za sudjelovanje hrvatskih vojnika u misiji EU za pomoć Ukrajini. Tvrdi da to nije u skladu s Ustavom, kao i da ministar obrane nije ovlašten tražiti suglasnost predsjednika po tom pitanju.