28.9 C
Mostar
Utorak, 9 kolovoza, 2022

Hrvatska izgubila od Finske i oprostila se od kvalifikacija za SP

Hrvatska košarkaška reprezentacija u odlučujućem susretu u Rijeci izgubila je od Finske 79:81 (17:21, 17:22, 27:17, 18:21) i time završila nastup u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koja će se sljedeće godine održati u Indoneziji, Japanu i Filipinima.

Izabranici Damira Mulaomerovića osvojili su posljednje, četvrto mjesto u skupini čime nisu izborili plasman u drugi krug kvalifikacija. I u slučaju pobjede Hrvatska bi s omjerom 2-4 imala samo teoretske izglede da izbori plasman na svjetsku smotru.

Nakon što je Ivica Zubac doveo Hrvatsku u vodstvo na otvaranju utakmice 2:0, uslijedila je serija Finske od 14-0. Uspjeli su Hrvati do kraja prve četvrtine smanjiti zaostatak na -4, 17:21. Sedam poena za Hrvatsku u ovom dijelu postigao je Toni Perković, hrvatski jedini precizni strijelac s dvije trice. Finci su ih u prvoj četvrtini postigli pet.

Na otvaranju druge četvrtine hrvatski su košarkaši smanjili zaostatak na samo dva poena, 21:23. Nažalost, nije dugo trebalo da Finci opet odu na +12, 35:23. U nastavku susreta Hrvatska serijom 7-0 dolazi do 32:36, no na odmor Finci odlaze s osjetnijom prednošću od 43:34.

Hrvatska je serijom 6-0 otvorila drugo poluvrijeme i smanjila zaostatak na 40:45. Sredinom treće četvrtine Finci opet odlaze na 10 poena prednosti, 57:47, no Hrvatska velikom serijom dolazi do preokreta i prelazi u vodstvo – 58:57. Trica Marija Hezonje za vodstvo 61:57. Uzvraća Miro Little tricom na drugoj strani i minimalna prednost Hrvatske uoči odlučujuće četvrtine, 61:60.

Hrvatska je s dobrom igrom nastavila i u odlučujućoj četvrtini. Na otvaranju su Finci dvaput uspjeli doći do izjednačenja (61:61, 63:63), no hrvatski su košarkaši do posljednje minute bili u vodstvu. Finci su u samoj završnici tricom Edona Maxhunija došli na samo poen zaostatka, 78:79. Lauri Markkanen novom tricom četiri sekunde prije kraja susreta dovodi Fince u vodstvo 81:79 i donosi pobjedu.