Situacija na deponiji je značajno bolja, ali izvanredno stanje ostaje na snazi do daljnjeg, izjavio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić, danas nakon sastanka Gradske uprave Grada Mostara i Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostar povodom požara na gradskoj deponiji Uborak koji je izbio u ponedjeljak.
Nakon što je u jutarnjim satima ponedjeljka izbio požar na gradskoj deponijj, na području grada Mostara proglašeno je izvanredno stanje, no požar je zahvaljujući intervenciji vatrogasnih službi, Air Tractora i uključivanjem Oružanih snaga BiH lokaliziran.
- Situacija na deponiji je značajno bolja, jutros smo dogovorili da će se zatrpati deponijska polja da se tako pokuša smanjiti dovod zraka na požarište. To je dalo dobre rezultate, značajno je manje dima – izjavio je nakon današnjeg sastanka predstavnika Grada Mostara i Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara gradonačelnik Kordić.
Dodao je da se sa strukom razmatraju još neke ideje kako bi dodatno ubrzali gašenje sad već neaktivnog požara, odnosno zaustavilo tinjanje deponije.
Kordić je za srijedu najavio dolazak mobilnog laboratorija koji će biti smješten uz samu deponiju i koji će "na satnoj bazi skupljati podatke o kvaliteti zraka i štetnim česticama koje bi se eventualno mogle pojaviti".
Naglasio je da je komunalna služba krenula redovno odvoziti smeće iz grada.
- U sjevernom dijelu grada određen je prostor za pretovarnu lokaciju, gdje se sav otpad pretovara i odvozi izvan grada. Nikomu ne pada na pamet praviti neku divlju deponiju, ali nažalost, vidim da neki ljudi tvrde drukčije. Ja kao gradonačelnik mogu garantirati da ta priča oko političkog nadmudrivanja u ovom slučaju neće proći – upozorio je.
Naglasio je da se otpad adekvatno zbrinjava na drugim deponijima i da će to tako biti do daljnjeg te je građane koji odlažu kabasti kućni otpad podsjetio da u južnom dijelu grada postoji reciklažno dvorište komunalnog poduzeća.
Kodrić je istaknuo i dogovor “s oba Doma zdravlja da obznane kontakt telefone na koje se ljudi mogu javiti s eventualnim poteškoćama pri disanju.
Šef Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara Arnel Voljevica dodao je da će se na području deponije Uborak odraditi i testiranje u svrhu utvrđivanja eventualnog dodatnog zagađenja zemljišta i vode.
- Ja bih apelirao na građane da i dalje prate upute i naredbe stožera Civilne zaštite, da se izbjegava boravak na otvorenom, što posebno važi za trudnice, djecu i one koji imaju respiratornih poteškoća, kao i da se izbjegava korištenje vode iz otvorenih izvora u blizini deponije - rekao je Voljevica.