U zgradi Vlade Županije Posavske u Orašju potpisan je Memorandum o suradnji između županijskog Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta i Europskog talent centra Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije. Zahvaljujući ovom sporazumu, od jeseni će se u školama Županije Posavske formirati Centri izvrsnosti, dok će nastavni kadar dobiti potrebnu obuku za rad s darovitim učenicima.
Potpis na Memorandum o suradnji stavili su resorna ministrica Ana Andrić i ravnatelj Europskog talent centra Hrvatska Robert Kelemen. Na temelju dugogodišnjih iskustava Varaždinske županije i tamošnjih Centara izvrsnosti, najtalentiraniji učenici iz Županije Posavske dobit će priliku za maksimalan razvoj svojih talenata i vještina.
Podrška inovacijama i edukacija mentora
Predsjednik Vlade Županije Posavske, Đuro Topić, zahvalio je Varaždinskoj županiji i županu na pruženoj podršci:
"Zahvaljujem i Varaždinskoj županiji i županu što su nas podržali i što će već od danas krenuti edukacija mentora te će se od jeseni razvijati centri izvrsnosti u ŽP. Jasno je kada se govori o razvoju i inovacijama da je to nešto što je jako bitno i nama je zadovoljstvo da možemo to podržati."
U Varaždinskoj županiji ovaj hvalevrijedan projekt započeo je prije 20 godina. Danas na tom području djeluje ukupno 16 Centara izvrsnosti iz različitih oblasti, pet u strukovnim zanimanjima te dva Centra kompetentnosti iz područja zdravstva i poljoprivrede.
Župan Varaždinske županije, Anđelko Stričak, istaknuo je važnost ovakvog sustava obrazovanja koji učenicima omogućuje da dobiju informaciju više iz područja za koja su zainteresirani. Prema njegovim riječima, to daje iznimne rezultate o kojima svjedoče brojne nagrade koje njihovi učenici osvajaju na nacionalnim, međunarodnim i svjetskim natjecanjima.
Fokus na umjetnu inteligenciju i robotiku
Provedba projekta na terenu kreće odmah. Uz edukaciju mentora, do 1. rujna će Srednja škola Pere Zečevića u Odžaku te Školski centar fra Martina Nedića u Orašju biti opremljeni svim potrebnim nastavnim sredstvima i pomagalima. Za sam početak planirani su Centri izvrsnosti za: primjenu umjetne inteligencije u različitim područjima, robotiku.
Financijsku konstrukciju za ovaj projekt prepoznale su i vanjske institucije. Premijer Topić je naglasio kako je Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske jednim svojim programom prepoznao važnost ovih centara te je osigurao potrebna sredstva za njihovo opremanje i funkcioniranje.
Prije samog čin potpisivanja Memoranduma o suradnji, izaslanstva su položila vijence i zapalila svijeće kraj spomen obilježja u Orašju i Vidovicama, odajući počast i trajnu zahvalnost svim poginulim i preminulim braniteljima u Domovinskom ratu.