Skip to main content

15 mjeseci kazne za svakog od 12 ubijenih pripadnika HVO-a

| Autor: RTV HB
  • Image
    sud bih

Pravomoćna presuda Suda Bosne i Hercegovine u slučaju ubijenih 12 pripadnika HVO-a od strane zapovjednika i pripadnika 325. brigade Armije BiH s ogorčenjem je dočekana među braniteljskim udrugama HVO-a. U ovom procesu jedini okrivljeni je Almir Sarajlić zvani Roki, a kojemu je Žalbeno vijeće Suda smanjilo kaznu s 20 na 15 godina. Prvooptuženi Ibrahim Purić i preostalih šest pripadnika te postrojbe su u potpunosti oslobođeni krivnje.

Zločini nad Hrvatima i pripadnicima HVO-a nemaju jednak tretman u bh. pravosuđu sa zločinima nad pripadnicima drugih naroda i to izaziva posebno ogorčenje. Prva je to reakcija iz braniteljskih udruga HVO-a kada je riječ o pravomoćnoj presudi suda BiH u predmetu Ibrahim Purić i ostali.

Image
Lazar Martinović
Foto:
Lazar Martinović

"Ja mogu kazati ispred braniteljskih udruga i udruge koju ja predstavljam da je to jedno poniženje za branitelje HVO-a i poniženje za cjelokupni hrvatski narod. I nije to prvi put, a voljeli bi da je posljednji", izjavio je Lazar Martinović, predsjednik Udruge nositelja ratnih odličja Hrvatskog vijeća obrane Herceg Bosne.

Krajem 1993. godine u okolici Viteza pripadnici 325. brigade Armije BiH su prema dostupnim izjavama svjedoka strijeljali 12 pripadnika HVO-a koji su bili razoružani i pritom ubili dvije žene, a neki su nakon toga mirno otišli jesti. U istom razdoblju, ista postrojba se sumnjiči i za zločin u Križančevu Selu, a što nije bilo uvršteno u ovaj predmet. Sud je odlučio kako je jedini krivac Almir Sarajalić zvani Roki, ali pritom mu je smanjio kaznu s 20 na 15 godina zatvora. Prvooptuženi Ibrahim Purić i svi ostali optuženi su oslobođeni krivnje.

Image
Zvonko Vidović
Foto:
Zvonko Vidović

"Ono što meni smeta u svemu ovome je to što je prvostupanjska presuda pokazala u kojem smjeru ide sudsko vijeće koje je donijelo ovu sramotnu presudu. A apelacijski odjel je bez puno razmatranja, čitanja, analiziranja žalbe koju je Tužiteljstvo BiH uputilo na tu prvostupanjsku presudu jednostavno potvrdilo. Da bi na kraju samo sebi skočilo u usta s onim sramotnim obrazloženjem sudskog vijeća gdje se kaže da kazna od 15 godina odražava težinu počinjenog djela", izjavio je Zvonko Vidović, odjel za pravna pitanja zaklade HVO-a

"64 žrtve bile su u Križančevu Selu, zanemarujemo 52 civila, žene, djecu i starce koje je pobila ta ekipa iz brigade kojoj je pripadao Sarajlić zvani Roki. Natjerali su nas da samo vodimo računa o 12 pripadnika HVO-a", izjavio je Martinović

Naši sugovornici navode kako je u ovom slučaju izostavljena kategorija "udruženi zločinački poduhvat" te zapovjedna odgovornost. A dodaju kako primjerice iz Europske unije traže temeljitu reformu pravosuđa BiH, ali u ovom slučaju izostala je reakcija svih relevantnih međunarodnih institucija.

"Mislim da se ovdje radi o dubokoj državi, da je pravosuđe pod dubokom kontrolom vanjskih centara moći. Ovdje je zabrinjavajuće da se neki koji su se trebali oglasiti i prije braniteljskih udruga i institucija koje se bave ratnim zločinima nisu oglasili. A to prvenstveno mislim na Visokog predstavnika, OHR, Američko veleposlanstvo i druga veleposlanstva koja djeluju u BiH", Izjavio je Marinović

"Ako izračunamo broj mjeseci i podijelimo s brojem žrtava, ispada da je norma od 15 mjeseci za jednog ubijenog pripadnika HVO-a to što mi imamo kod Suda BiH. Ja javno pitam sudska vijeća koja sude u predmetima ratnih zločina je li to mjera koju su zaslužili ubijeni pripadnici HVO-a?", za RTV HB, izjavio je Zvonko Vidović

Za rad Tužiteljstva BiH u ovom konkretnom predmetu nemaju prigovora, a navode i kako su braniteljske udruge, a posebno one iz Središnje Bosne prikupile značajnu dokumentaciju.

"Tužiteljstvo je po našim saznanjima, kad smo bili prošli put kod njih na prijemu, jedan od prioriteta je bilo Križančevo Selo i jedan od prioriteta je bila obitelj Anice Jurić iz Kaknja, tri ubijena sina i suprug i prioritet je bila Serafina Lauš i njezina tri sina i suprug" istakao je za RTV HB, Martinović.

Osim presude Sarajliću, Puriću i ostalima, razočarani su i zbog uvjetne kazne Samiru Nukiću za vrijeđanje žrtve osmero ubijene viteške djece na društvenim mrežama, a što je također presuđeno u ovom tjednu. A dok obitelji svih viteških žrtvi vape za pravdom, pitanje je kada će bh. pravosuđe dočekati reformu i oslobađanje od selektivnih kriterija.

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare