Političke napetosti na državnoj razini BiH ne jenjavaju, a odnosi među strankama dodatno su se zaoštrili. Staša Košarac (SNSD) kritizirao je ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića (NiP), dok je Nenad Vuković (PDP) uputio kritike prema Draganu Čoviću (HDZ BiH). Unatoč brojnim nesuglasicama, analitičari upozoravaju da rješenje političke krize nije na vidiku.
Politički novinar Večernjeg lista Zoran Krešić ocjenjuje kako Trojka nastoji izbjeći etiketu izdajnika bošnjačkog naroda te očekuje da će se kroz sudski postupak protiv predsjednika SNSD-a Milorada Dodika dodatno rasplesti politička situacija. "Trojka se nada osuđujućoj presudi za Dodika, čime bi se dodatno odmaknuli od optužbi za izdaju. Ipak, vidljivo je da su, osim SDP-a, Naša stranka i Narod i pravda izgubili dio političkog utjecaja", izjavio je Krešić.
S druge strane, SNSD-ove blokade državnih institucija unose dodatnu neizvjesnost u funkcioniranje vlasti. Novinar Dnevnog avaza Danijal Hadžović ističe kako bi dolazak SNSD-ovih ministara na sjednice omogućio donošenje određenih odluka, ali izražava sumnju da će do toga doći. "Ulazimo u razdoblje političke neizvjesnosti, a postoji realna mogućnost da vlast do idućih izbora ostane samo formalno na papiru", kazao je Hadžović.
Osim unutarnjih sukoba, dodatni politički pritisci dolaze i s međunarodne razine. Delegacija Europske unije u BiH danas je reagirala na najavljene izmjene Kaznenog zakona Republike Srpske, uputivši kritiku entitetskoj vladi. Politologinja Dragana Delić upozorava kako nepromišljene odluke mogu dodatno destabilizirati zemlju. "Svjedoci smo donošenja odluka u posljednji trenutak, što samo dodatno komplicira situaciju u BiH", navodi Delić.
Iako se u političkom životu BiH često događaju neočekivani preokreti, analitičari smatraju da je malo vjerojatno da će doći do značajnijih pomaka u funkcioniranju državne vlasti u skorijem razdoblju.