Bosna i Hercegovina je prva zemlja u Europi po broju novih biznisa u odnosu na broju stanovnika, a na posljednjem mjestu po uvjetima u kojima se poduzetništvo odvija, istaknuto je na stručno-konzultativnoj konferenciji na temu „Kako podržati rast malih i srednjih poduzeća“ održanoj u Mostaru.
Vođa GEM (Global Economic Monitor) tima u BiH Vjekoslav Domljan tom je prilikom rekao kako se, nažalost, i nakon 30 godina mora pričati o istim stvarima jer pomaka nema.
- Svake godine u drugom mjesec Globalni monitor poduzetništva objavljuje svoje rezultate, a prema njima možemo reći da je u broju novih biznisa (18-64), u ukupnom broju ljudi, BiH prva, ne samo u zemljama slične veličine, nego prva u Europi. Imamo najpoduzetnije stanovništvo. S druge strane, kada se gleda ocjena uvjeta kada je u pitanju poduzetništvo, mi smo zadnji na svijetu od 56 zemalja – izjavio je profesor Domljan.
BiH ima indeks 3,4 i nalazi se na posljednjem mjestu, dok su najbolje mjesto na svijetu za biznis Ujedinjeni Arapski Emirati s indeksom 7,1.
- Ambijent je potpuno nepovoljan za poduzetništvo, stoga je potrebno puno toga uraditi. Rani poduzetnici se ne pretvaraju u „uhodan biznis“ jer za tri i pol godine nisu stali na svoje noge i po tome smo ispod prosjeka svoje grupe komparatora. Trebamo dosta raditi na financijskoj podršci biznisima, na konzultantskoj i mentorskoj podršci, a posebno ženama poduzetnicima - nabrojao je Domljan.
GEM u svojim analizama ima 13 uvjeta, a BiH ima zadovoljavajuće stanje u samo dva, dok samo tri zemlje zadovoljavaju svih 13 uvjeta.
Za Bosnu i Hercegovinu velik problem predstavljaju demografske prilike.
- Ništa gore ne može zadesiti jednu zemlju nego pad stanovništva. Nije problem što je broj umrlih veći od broja rođenih, to se događa u više od stotinu zemalja svijeta. Nama je „dopunski problem“ jako velika migracija. Problem je što odlaze radnici i odvode svoje obitelji, tako da je u zadnjih 10 godina otišlo pola milijuna ljudi. Izgubili smo i kupce, stradamo i sa strane proizvodnje i sa strane potrošnje – upozorava Domljan te dodaje kako je jedino rješenje povećati produktivnost, konkurentnost i izvoz.
Izvršna direktorica LINK Poduzetničkog centra Alisa Gekić istaknula je kako, ipak, nije sve tako crno i da BiH ima neke pozitivne pokazatelje.
- Ono što je pozitivno je to što rezultati svjetskog izvještaja o stanju poduzetništva pokazuju da se vidi nekakav napredak. I dalje postoji potreba za unaprjeđenjem uvjeta poslovanja. Što se tiče zakonske regulative, neophodno je i dalje raditi na harmonizaciji zakonskih propisa u BiH, harmonizaciji između i unutar entiteta te harmonizaciji u skladu s praksom EU – zaključila je Gekić.
Događaj je implementiran u okviru projekta „Poboljšanje rasta malih i srednjih poduzeća“, koji financira Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske, u okviru programa MATRA.