Skip to main content

Buhač: I dalje pozivamo sindikate za stol da pronađemo zajedničko rješenje

| Autor: RTV HB
  • Image
    buhac m

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Marija Buhač obratila se medijima uoči sjednice županijske Skupštine, komentirajući aktualni štrajk prosvjetnih djelatnika i pravne izazove vezane uz njega.

Buhač je istaknula da je kolektivni ugovor s prosvjetnim djelatnicima na snazi te da su vođeni višestruki razgovori kako bi se unaprijedio njihov materijalni položaj.

- Slažemo se da situacija nije dobra i ponudili smo sve što je u okviru naših mogućnosti. No, kako bismo ušli u pravni okvir pregovaranja, potrebno je da sindikati dostave inicijativu za izmjenu i dopunu kolektivnog ugovora s konkretnim prijedlozima, što oni, nažalost, odbijaju - kazala je Buhač.

Govoreći o pravnim aspektima štrajka, Buhač je pojasnila da je Općinski sud u Mostaru donio presudu kojom je štrajk proglašen nezakonitim. Međutim, naglasila je da ta presuda nije pravomoćna i da sindikati imaju pravo žalbe u roku od 15 dana.

– U kontekstu svih zbivanja morali smo tražiti pravnu zaštitu jer smo odgovorni za pravno funkcioniranje županije - dodala je.

Uz ovu presudu, Buhač je podsjetila na prethodne pravne procese. Privremena mjera obustave štrajka koju je u rujnu donio Općinski sud, kasnije je poništio Županijski sud, ali je potom i ta odluka vraćena na odlučivanje nižoj instanci.

– Jutros je održano ročište vezano za privremenu mjeru, a odluka se očekuje u roku od pet dana - rekla je Buhač.

Unatoč pravnim izazovima, predsjednica Vlade HNŽ-a istaknula je da su i dalje otvoreni za pregovore te je uputila poziv sindikatima da sjednu za stol i nađu zajedničko rješenje. Istaknula je da žele osigurati „bolju situaciju za prosvjetne djelatnike i druge proračunske korisnike, ali i financijsku stabilnost te vladavinu prava u Županiji“.

Zakonski definirati pravila za sve proračunske korisnike

Predsjedatelj Skupštine HNŽ-a Džafer Alić podsjetio je da je Kolegij Skupštine prošloga tjedna održao sastanak na kojem su razmotrene mogućnosti djelovanja po ovom pitanju.

– Obavili smo razgovore s resornim ministrom zdravstva, rada i socijalne skrbi, ministrom financija i ministrom obrazovanja te definirali našu ulogu u daljnjim koracima. Kao zakonodavno tijelo, stojimo na raspolaganju za pomoć u pronalasku rješenja, no naglašavamo da se sve mora odvijati u skladu sa zakonom - istaknuo je Alić.

Pored toga, Kolegij Skupštine odobrio je zahtjev sindikata da se obrate na današnjoj sjednici, iako je Alić napomenuo da Skupština nema ovlasti za donošenje izravnih odluka koje bi riješile situaciju.

– Potrebno je razmotriti donošenje zakona koji bi jasnije regulirali prava radnika i štrajkove u državnim službama - zaključio je.

Zamjenik predsjedatelja Skupštine HNŽ-a Tomislav Martinović rekao je kako je situacija složena te da zahtijeva dugoročno i zakonski utemeljeno rješenje. Istaknuo je potrebu za donošenjem zakona o plaćama i zakona o koeficijentima koji bi jasno definirali pravila za sve proračunske korisnike.

– Mislim da je to najpoštenije prema svima, da setom od dva zakona dobijemo neku formu koja bi unaprijed odredila pravila igre. Bitno je osigurati financijsku stabilnost županije. Svaka greška u planiranju može dugoročno uzrokovati ozbiljne probleme. Zakoni o plaćama i koeficijentima bi unaprijed normirali što je moguće, čime bismo izbjegli cikličke štrajkove koji destabiliziraju proračun - dodao je.

Za kraj je pozvao na „otvoren i konstruktivan dijalog“ svih strana te izrazio zadovoljstvo dosadašnjim pristupom Vlade HNŽ-a u ovoj situaciji.

Inače, na današnjoj sjednici Skupštine HNŽ-a razmatraju se nacrt proračuna za 2025. godinu i odluka o privremenom financiranju, što omogućava nastavak financijskog poslovanja do usvajanja konačnog prijedloga proračuna.

Također, na dnevnom redu je Zakon o studentskom radu, prvi takve vrste u Federaciji BiH, koji detaljno uređuje pitanja angažiranja studenata, posredovanja preko studentskih centara i njihovu poziciju na tržištu rada. Ovaj zakon predstavlja značajan iskorak u reguliranju studentskih prava i aktivnosti.

Također, razmatraju se i izmjene zakona usmjerenih na poboljšanje prava socijalno ugroženih skupina, obitelji s djecom, kao i zakon koji obuhvaća kulturu.

 

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare