Skip to main content

Ćubela: Brašnjićeve izjave uvreda su za mene i za sve ljude u Civilnoj zaštiti

| Autor: RTV HB
  • Image
    ćubela

Na namjenski računa za sanaciju posljedica bujičnih poplava Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) do sada nije uplaćena niti jedna marka s viših razina vlasti.

- Vlada HNŽ-a je odmah nakon nesreće u Jablanici i Konjicu otvorila namjenski račun na koji do danas nije došla niti jedna marka s viših razina vlasti. Vlada Republike Hrvatske je donirala 10 milijuna eura, a mi i dalje čekamo okončanje procedure i Vijeće ministara BiH kako bi ti novci došli do pogođenih općina. Dio obećanih sredstva Europske unije očekujemo nekada u siječnju, a dio iz Fona solidarnost EU možda tek u rujnu sljedeće godine - izjavio je na konferenciji za novinar zapovjednik Stožera Civilne zaštite HNŽ-a Adil Šuta.

Izvanrednu konferenciju za novinare sazvali su Vlada HNŽ-a i Stožer Civilne zaštite HNŽ-a nakon što je na jučerašnjoj sjednici federalnog parlamenta v.d. direktor Federalne uprave civilne zaštite Aldin Brašnjić optužio Civilnu zaštitu HNŽ-a da „kao snaga prvog odgovora nije adekvatno ili nije uopće odgovorile na nesreću“ koja se u noći s 3. na 4. listopada dogodila u Jablanici i Konjicu.

Po riječima v. d. ravnatelja Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a Eugena Ćubele, takve izjave uvrijedile su njega osobno, ali i Vladu HNŽ-a, Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a, kao i sve druge ljude koji su dan nakon nesreće bili na terenu i pomagali.

- Sve naše snage i svi naši resursi bili su podignuti na noge u tri sata i nekoliko minuta iza ponoći nakon što je stigao poziv iz Jablanice. Reći da nismo bili na terenu je van svake pameti. Učinili smo sve zakonske korake i na vrijeme smo reagirali. Propusta nije bilo i to vam odgovorno tvrdim - poručio je Ćubela.

Dodao je kako su prvi spašavatelji na terenu bili pripadnici 18 od 19 udruga za zaštitu i spašavanje s kojima Uprava za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a ima potpisane sporazume i koje je Uprava podigla i poslala na teren.

S njim se složio Šuta, koji je ustvrdio da su sve informacije i svi zahtjevi s nižih razina realizirani bez ikakvog odlaganja.

- Sve zahtjeve koje smo dobili iz Jablanice, Konjica i Mostara obradili smo i udovoljili u onim segmentima koji su bili u našoj nadležnosti - kazao je Šuta.

O svojim iskustvima u Jablanici govorili su pomoćnik ravnatelja Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a Salko Sokolović, koji je se jutro nakon nesreće iz Konjica probio do Jablanice odakle je koordinirao snagama Civilne zaštite HNŽ-a, i zamjenik zapovjednika postrojbe za spašavanje pod vodom i nad vodom Branislav Stojkić.

Stojkić je kazao kako se jutro nakon nesreće, nakon višesatnog probijanja, sa svojim kolegama konačno probio do Donje Jablanice, gdje je oko 11 sati ujutro zatekao oko 250 pripadnika Civilne zaštite, od kojih je barem stotinu došli iz smjera Mostara.

Upitan koji su motivi i što stoji iza optužbi v.d. direktora Federalne uprave civilne zaštite, glasnogovornik Stožera Civilne zaštite HNŽ-a Pero Pavlović je odgovorio kako je, po njegovom mišljenu, to pokušaj traženja krivca u nekome drugome u svrhu osiguravanja alibija za vlastite propuste.

Podjeli:

FacebookTwitterShare