Skip to main content

DTKB: Seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje kulturne baštine

| Autor: RTV HB
  • Image
    DTKB

U Mostaru je održan seminar o izgradnji kapaciteta za očuvanje kulturne baštine baziranih na preporukama i konvencijama UNESCO-a.

U organizaciji Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine (DTKB) i Anke Raič, međunarodnog facilitatora za UNESCO-ovu Konvenciju o očuvanju nematerijalne kulturne baštine, seminar je održan 8. studenoga na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Mostaru koji je osigurao pokroviteljstvo.

Dekan Filozofskoga fakulteta dr.sc. Dražen Barbarić istaknuo je kako fakultet rado u skladu s trenutnim mogućnostima pruža podršku realizaciji ovakvih projekata.  

Toni Marić, predsjednik Društva za DTKB uime organizatora pozdravio je sve prisutne uz napomenu kako će se zbog dodatnog interesa seminar održati i u Širokom Brijegu 19. studenog ove godine.

Dr. sc. Anto Ivić ukazao je na važnost održavanja seminara čiji je cilj objasniti što je nematerijalna kulturna baština, kako je prepoznati, njome upravljati i promovirati.

Voditeljica seminara Anka Raič pojasnila je mogućnosti za unaprjeđenje aktivnosti i umreženosti sudionika u očuvanju, prijenosu i povećanju vidljivosti elemenata nematerijalne kulturne baštine u BiH s praktičnim primjerima na području Hercegovačkoneretvanske županije. S područja ove županije već je upisan jedan element na globalnu listu UNESCO-a i to "Konjičko drvorezbarstvo".

Veća razina umreženosti povećava učinkovitost u prepoznavanju, mapiranju, promociji i očuvanju živuće nematerijalne kulturne baštine uz istovremeno podizanje svijesti o mogućnostima koje pruža upravljanje nematerijalnim kulturnim dobrima u skladu s UNESCO-ovom Konvencijom iz 2003. godine. Anka je pojasnila način prikupljanja i obrade materijala o elementima  s posebnim osvrtom na ulogu lokalnih zajednica.

Svoje praktično iskustvo u pripremi materijala za nominaciju elemenata nematerijalne kulturne baštine za upis na liste s prisutnima je podijelila Mirela Miličević Šečić koja je sudjelovala u radu seminara uime Federalnog ministarstva kulture i športa. Ona je iznijela korisne savjete za pripremu materijala za nominaciju novih elemenata.

Poseban osvrt je dala na mogućnosti grupiranja više pojedinačnih oblika nematerijalne kulturne baštine koji se mogu uvrstiti u okviru jednog elementa.

Dan je i osvrt na dosadašnje rezultate implementacije UNESCO-ove Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine u Bosni i Hercegovini kao i na međunarodnoj razini. Posebno su se obradile neiskorištene mogućnosti u BiH, koje pruža ova Konvencija, dodatna unaprjeđenja umreženosti baštinika, stručnjaka, znanstvenika, udruga, tijela vlasti i institucija koje se bave očuvanjem nematerijalne kulturne baštine. Tako su u kratkim crtama za područje HNŽ-a obrađeni potencijali.

Seminar se održavao u okviru obilježavanja međunarodnoga dana nematerijalne kulturne baštine i uz podršku Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa Hercegovačkoneretvanske županije, priopćio je organizator.

Podjeli:

FacebookTwitterShare