Skip to main content

FMGG objavio knjigu ‘Rapovine: Groblje i crkva sv. Petra u Rapovinama’

| Autor: RTV HB
  • Image
    livno

U izdanju Franjevačkog muzeja i galerije Gorica (FMGG) – Livno ovih je dana iz tiska izašla knjiga “Rapovine: Groblje i crkva sv. Petra u Rapovinama” Marije Marić Baković i Stipe Manđerala u kojoj se obrađuju rezultati istraživanja srednjovjekovne crkve sv. Petra i groblja s nadgrobnim spomenicima koje se razvilo uz crkvu.

U prvom dijelu knjige Marija Marić Baković, muzejska savjetnica FMGG-a, prezentirala je rezultate arheološkog iskopavanja predromaničke crkve sv. Petra koja je građena potkraj 9. stoljeća, a srušena krajem 17. stoljeća.

Uz crkvu se tijekom kasnog srednjeg vijeka razvilo groblje koje je aktualno do današnjih dana.

Kako je za Fenu rekla muzejska savjetnica, na lokalitetu Rapovine sustavnim arheološkim istraživanjima 2010., 2012. i 2013. godine istraženi su ostaci predromaničke crkve koja je građena u posljednjoj četvrtini 9. st.

“Crkva je bila posvećena sv. Petru. U njezinoj unutrašnjosti nalazila se ograda svetišta, reljefno ukrašena, a koju su klesali majstori Dvorske klesarske radionice sa sjedištem u Kninu. Do njezinog rušenja, koncem 17. stoljeća, crkva je doživjela najmanje dvije obnove i pregradnje, a posljednji put obnovljena je u prvoj polovini 17. stoljeća”, objašnjava Marić Baković, dodavši kako se tijekom kasnoga srednjega vijeka uz crkvu oblikovalo groblje koje je u kontinuitetu u upotrebi do današnjeg doba kao najstarije aktualno groblje na livanjskome području.

U drugom dijelu knjige autora profesora Stipe Manđerala obrađuju se nadgrobni spomenici na groblju u Rapovinama koje je moguće pratiti od stećaka do monolitnih nadgrobnih spomenika iz 19. i početka 20. stoljeća s velikim kamenim križevima na pročelju, na kojima su uklesani latinički natpisi.

Autor je prenio i analizirao natpise s nadgrobnih spomenika te ih je uspio pripisati pojedinim majstorima klesarima koji su tada djelovali.

Podjeli:

FacebookTwitterShare