Skip to main content

Islamska zajednica započela izbornu kampanju

| Autor: RTV HB
  • Image
    Njxjyjy

Iako do lokalnih izbora u Mostaru, na kojima bi trebale prevladavati lokalne i komunalne teme, preostaju još tri mjeseca, Islamska zajednica u Mostaru već je odredila glavne teme kampanje za bošnjačke stranke.

Mostarski muftija, Salem ef. Dedović, na Podveležju iznad Mostara održao je politički govor u kojem je ustvrdio kako se za Bošnjake od 1992. godine do danas ništa nije promijenilo te kako je križ na Humu simbol hegemonije i ugnjetavanja. Ovim govorom ef. Dedović je nastavio neslavnu tradiciju Islamske zajednice koja širi netrpeljivost prema Hrvatima i Srbima u BiH u predizborne svrhe.

Politički analitičar Danijel Vidović ističe kako ovo nije prvi, a vjerojatno ni zadnji put da muftija, ne samo mostarski, nego i ostali čelnici Islamske zajednice u BiH, nastupaju s političkih pozicija, prvenstveno pozicija Stranke demokratske akcije (SDA). "Tu postoji jedan odnos političke simbioze jer SDA često nastupa u javnosti kao političko krilo Islamske zajednice," dodao je Vidović.

Mostarski muftija Dedović je u svom govoru izjavio kako Bošnjaci Mostara mogu glasovati za različite stranke, ali u odnosu prema Hrvatima svi moraju isto nastupati. Križ na brdu Hum iznad Mostara nazvao je simbolom hegemonije i ustvrdio da za Bošnjake nema mjesta u Hercegovini. Također je pobjedu HVO-a nad srpskim agresorom iz lipnja 1992. godine pripisao tada još uvijek nepostojećoj Armiji BiH.

Vidović smatra da ovakav narativ ide izravno u korist SDA, koja nastoji dalje produbljivati sukob s Hrvatima. "SDA-u, kao stranci opterećenoj nizom afera, ne preostaje ništa drugo nego da bi te afere zamaskirala, pokušavaju skrenuti na teren dizanja nacionalnih tenzija. To se njima pokazalo kao dobitna kombinacija više puta do sada, posebno u Mostaru. U tom smislu vidim i ove posljednje istupe muftije," zaključio je Vidović.

Na govor muftije Dedovića reagirali su i iz Biskupskog ordinarijata Mostar, istaknuvši kako je "govor protiv vjerskog simbola bilo koje vjerske zajednice znak isključivosti, a osobito ako dolazi od predstavnika većinske vjerske zajednice u određenoj zemlji, i uvreda je svima onima kojima taj simbol predstavlja vrednotu."

Biskupski ordinarijat Mostar naglasio je kako se ovdje radi o simbolu križa, koji je zajednički simbol svim kršćanima, neovisno jesu li oni katolici, pravoslavci ili protestanti. "Takav način govora, od bilo koga izgovoren, a osobito u ovom izazovnom vremenu i u ovoj zemlji koja još liječi ratne rane, otvara, nažalost, nove prostore netrpeljivosti i mržnje, podriva temelje Daytonske Bosne i Hercegovine i otežava bilo kakav dijalog i borbu za zajednički interes," stoji u priopćenju.

 

 

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare