Visoki predstavnik Christian Schmidt suočava se s rastućim protivljenjem unutar bošnjačke politike, posebno nakon njegovog uključivanja u postupak vezan uz presudu "Kovačević" te krivo prenesene izjave u kojoj je u istom kontekstu spomenuo Ratka Mladića i Aliju Izetbegovića.
Prema profesoru Marku Tokiću, Visoki predstavnici su početkom 2000-ih godina svojim odlukama sve više pogodovali bošnjačkoj politici i stvaranju unitarne građanske države. „To je bilo jasno već 2000. godine kada se počelo ići u tzv. ustavnu reformu. Daytonska BiH postojala je do 2000., a ovo je tzv. trokonstitutivna BiH Wolfganga Petritscha i Međunarodne zajednice“, rekao je Tokić za RTV HB.
Politički analitičar Mihajlo Mašić ističe da su Bošnjaci dugo imali pozitivno mišljenje o Visokim predstavnicima. „Njihova ljubav s Visokim predstavnikom bila je na najvećoj mogućoj razini“, rekao je Mašić za RTV HB.
Schmidtov legitimitet osporavan je od početka, posebno od strane srpskih političara zbog nedostatka podrške Rusije i Kine njegovom imenovanju u Vijeću sigurnosti UN-a. Njegovo neprijateljstvo s bošnjačkom politikom intenziviralo se nakon intervencije u Izborni zakon tijekom izborne noći 2022., sprječavanja novoizbacivanja Hrvata iz vlasti te nakon isključivanja SDA iz federalne vlade.
Tokić je podsjetio da Daytonsko ustrojstvo BiH predviđa potpuno drugačiji politički okvir od onoga koji se promovira u Sarajevu. „Novom presudom u predmetu 'Kovačević' pokušava se derogirati državni ustav, zbog čega se Schmidt možda i najviše zamjerio“, rekao je.
Za BiH bi, prema mišljenju sugovornika, bilo najbolje da o njenoj budućnosti odlučuju domaći političari, ali dok Međunarodna zajednica ima ključnu ulogu, od Visokog predstavnika se očekuje nepristranost i otpornost na pritiske.