Federalni hidrometeorološki zavod izdao je danas crveni meteoalarm zbog visokih temperatura zraka širom Bosne i Hercegovine. Vrhunac toplinskog vala teško podnose ljudi, ali ni biljkama i životinjama nije ništa lakše.
Joso Mikić iz Kostrča kod Orašja, koji se već 20 godina bavi plasteničkom i proizvodnjom povrća na otvorenom, ističe kako klimatske promjene i visoke temperature otežavaju njegov posao. "Biljke dobivaju često šokove zbog promjena vremena. Krečili smo plastenike, ali temperature su neizdržive," rekao je Mikić za RTV HB.
Kako bi povrće opstalo, potrebno je uložiti više u proizvodnju.
"Mora se kupovati više gnojiva, kalcija i kalija. Bez zaštite, ništa ne može opstati," dodao je. Unatoč smanjenim prinosima od oko 30%, Mikić je zadovoljan plasmanom proizvoda na tržištu.
Baš poput ljudi i biljaka, i životinje teško podnose vrućinu. Pse i mačke s krznom osobito pogađaju visoke temperature jer se ne znoje, već toplinu ispuštaju dahtanjem i povećanim slinjenjem.
Dr. Naida Redžepović iz Veterinarske stanice Jasmin u Orašju savjetuje vlasnike da ne ostavljaju svoje ljubimce vani ili u zatvorenim autima tijekom vrućina, te da ih šetaju rano ujutro ili kasno navečer.
Kod pasa i mačaka može doći do toplotnog udara ako im tjelesna temperatura prijeđe 40 stupnjeva.
"Životinja počinje otežano disati, ubrzava se rad srca, počinje sliniti i može biti letargična i dehidrirana," objašnjava dr. Redžepović.
U tim slučajevima, potrebno je odmah pružiti pomoć u vidu infuzijskih otopina i lijekova za snižavanje temperature.
Kako bi životinjama pružili prvu pomoć prije dolaska kod veterinara, vlasnici im trebaju dati vodu i staviti hladne obloge.