Skip to main content

Konaković pokrenuo sukob sa SNSD-om, ali bi mogao biti smijenjen uz njihovu podršku

| Autor: RTV HB
  • Image
    snsd

Iako su proteklog tjedna u državnom parlamentu usvojena dva proeuropska zakona, Zakon o zaštiti osobnih podataka i Zakon o graničnoj kontroli, politička kriza u Bosni i Hercegovini dodatno se produbljuje. Nakon što je iz vlasti već smijenjen Nebojša Radmanović (SNSD), pokrenute su procedure za smjenu člana Kolegija Doma naroda Nikole Špirića te više državnih ministara. Najizglednija je smjena ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, koju bi mogli podržati i oporbeni SDA i DF, ali i vladajući SNSD.

Čelnik SNSD-a Milorad Dodik potvrdio je da će njegova stranka glasovati za smjenu Konakovića, ali ne prema vlastitom ranijem zahtjevu, nego na temelju inicijative SDA.

"Mi ćemo glasati za razloge koje je SDA navela, jer nam je važno da se Konaković stavi izvan snage i izvan mandata, jer se zaigrao momak. Pa igraj do kraja, pas propao, vjetar će ga otpuhati ovaj put," izjavio je Dodik.

S druge strane, Konaković je žestoko kritizirao SDA i DF, optužujući ih da svjesno obezglavljuju Vijeće ministara bez osiguravanja zamjene.

"Što hoće SDA i DF? Da smijene ministra vanjskih poslova Bošnjaka u trenutku kada Dodik ima secesionističke planove da bi se osvetili Dini Konakoviću. Da bi ostavili Vijeće ministara bez ministra vanjskih poslova Bošnjaka koji u svom telefonu ima kontakte najvažnijih donositelja odluka nakon dvije godine svoga mandata. Pozivam ih da se uozbilje, da razgovaraju s nama, neka dovedu sutra, a ima sigurno takvih ljudi, boljeg ministra od mene i ja ću se s te pozicije povući," poručio je Konaković.

Politički preokret započeo je u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kada su zastupnici SNSD-a bili suzdržani pri glasanju o dva europska zakona. Kao odgovor, stranke Trojke podržale su smjenu Nebojše Radmanovića i objavile prekid svih odnosa sa SNSD-om. Konaković je bio najglasniji u toj odluci, no pitanje je kako osigurati novu većinu koja bi mogla donositi odluke u oba doma parlamenta.

Dr. sc. Robert Kolobara smatra da je Konaković donio ishitrenu i politički nemudru odluku.

"Netko je toga gospodina, netko ili kome on vjeruje ili koga mora slušati, navukao na tanak led da onako ishitreno i politički nemudro reagira. Ta njegova najava (o metli SNSD-ovih kadrova) samo nam pokazuje koliko je on u biti još zelen i neiskusan političar. Tako s partnerima ne možete, pogotovo jer oni imaju legitimitet i koji su ostvarili preko 300 tisuća glasova iz izborne jedinice iz koje dolaze," rekao je Kolobara za RTV HB.

Dodao je i kako se međunarodni intervencionizam ne smije koristiti kao rješenje za unutarnje političke krize.

"Ako se ne može tako jednostavno formirati nova većina u oba doma, onda svakako ne treba prizivati međunarodni intervencionizam u državni ustav te u ovlasti državnog Doma naroda pod krinkom bržeg i efikasnijeg donošenja odluka na europskom putu."

Kolobara je kritizirao i ubrzani proces eurointegracija, ocijenivši ga površnim.

"Paradoks našeg puta ka Europskoj uniji je što ide po marksističkom načelu, kvantiteta daje kvalitetu. A to znači da mi moramo što brže i u što većem obimu prihvatiti neke strane zakone, a da bismo imali neko imaginarno blagostanje," istaknuo je Kolobara.

U osvrtu na moguća rješenja krize, Kolobara smatra da bi SDA i njen predsjednik Bakir Izetbegović mogli ponuditi novo političko preslagivanje.

"Za nekih četiri ili pet ili šest mjeseci, čelnik najveće oporbene stranke iz Sarajeva pod krinkom spasitelja države i puta ka Europskoj uniji uđe u vlast, ali pazite da izbaci dvije stranke Trojke, a da trećoj ponudi sudjelovanje u vlasti, koje bi se produžilo i nakon izbora 2026. Živi bili pa vidjeli," rekao je Kolobara.

Usvojeni europski zakoni izglasani su uvjerljivo i u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, no s obzirom na političke sukobe i brojne zahtjeve za smjenama, upitno je koliko vlast uistinu funkcionalno djeluje.

Podjeli:

FacebookTwitterShare