Na konferenciji "Izazovi i rješenja – transfer dobre prakse" turistički djelatnici iz francuskog grada Avignon podijelili su sa svojim mostarskim kolegama iskustva u oblasti održivog turizma.
Organizator konferencije bila je Turistička zajednica Grada Mostara, u partnerstvu s Veleposlanstvom Republike Francuske i Francuskim institutom u BiH.
Po riječima direktorice Turističke zajednice Grada Mostara Elvire Ćemalović, na današnjem skupu definirat će se put prema održivim i primjenjivim rješenjima u oblasti turizma.
- Nakon neformalnih razgovora shvatili smo da je potrebno povezati se s Francuskom i konkretno smo išli na grad Avignon koji je po broju stanovnika i po veličini, po prirodnim ljepotama, povijesnim spomenicima i mostovima, usporediv s Mostarom. Vidjeli smo neku sličnost i smatrali smo da bi dobro bilo da dovedemo njihove stručnjake u Mostar kako bismo razmijenili iskustva koja se tiču održive turističke destinacije - rekla je Ćemalović.
Kroz dvije sesije definirat će se zaključci i smjernice koje će zasigurno pomoći Mostaru.
- Nije poenta u tome da kopiramo stvari. Poanta je u tome da vidimo gdje su ljudi koji su već dugo, iskustveno i znanjem, daleko otišli u turizmu, da vidimo kako možemo povezati naša dva grada, i da organiziramo u budućnosti fam trip, da Francuzi posjete Mostar - istaknula je Ćemalović.
Pozitivni i negativni učinci turizma
Direktorica Francuskog instituta u Bosni i Hercegovini i savjetnica za suradnju i kulturu veleposlanstva Francuske u Sarajevu Loé Lagrange rekla je kako je Francuska turistička zemlja, a da Bosna i Hercegovina zasigurno ima veliki turistički potencijal.
- Mostar je prva ili druga turistička destinacija u BiH, a ima slične izazove s kojima se susreće Avignon. Zbog toga smo odlučili za razmjenu iskustva između ovih dvaju gradova. To su gradovi na jugu, klima je slična, kulture u smislu mediteranskog bilja su slične. Ima sličnosti i kada je u pitanju povijesno kulturno naslijeđa Avignona i Mostara - poručila je Lagrange, dodavši kako je prvenstveni cilj uspostavljanje održivog turizma.
Porast broja turista može imati pozitivne učinke na lokalnu ekonomiju, ali tu su i negativne posljedice, poput povećanja cijena nekretnina, rasta cijena roba i usluga, povećanje gužvi i razine buke, upozorio je profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Almir Peštek.
- Povećavan broj turista je dobra stvar za lokalne zajednice u smislu zapošljavanje, za ostvarivanje prihoda, ali s druge strane, turizam pravi i mnoge negativne efekte, posebno na društvo i na okoliš. Mislim da je došlo vrijeme da počnemo razmišljati o turizmu kao sistemu i počnemo uspostavljati destinacijski menadžment organizacije koji će miriti interese privatnog i javnog sektora i koji će dugoročno dovesti do toga da svi budu zadovoljni - kazao je profesor Peštek.
Po njegovim riječima, za Bosnu i Hercegovinu važno je da što prije definira što želi od turizma.
- Turizam, kakav sada imamo, je više stihijski, više je rezultat ad-hoc inicijativa privatnog sektora. Javni sektor se puno više treba uključiti u kreiranje okvira koji će omogućiti da se turizam razvija na pravi način, kako bi se i lokalno stanovništvo osjećalo ugodno i imalo koristi od razvoja turizma - zaključio je profesor Peštek.