Federalno ministarstvo trgovine (FMT) FBiH objavilo je Pravilnik o uvjetima minimalne tehničke opremljenosti poslovnih prostora za obavljanje trgovine i trgovinskih usluga.
Pravilnikom se između ostalog klasificiraju trgovine, dragstori, suvenirnice, a jasno je definiran i asortiman robe koja se može prodavati na benzinskim pumpama, priopćeno je iz FMT-a.
Asortiman artikala koji se prodaju na benzinskim pumpama je ograničen na neprehrambene proizvode, u originalnom pakiranju, i sitne industrijske prehrambene proizvode, u tvorničkom pakiranju.
U Pravilniku je navedeno da se u trgovini na malo na benzinskim pumpnim stanicama mogu prodavati slijedeći proizvodi:
- hrana i piće (grickalice, čokolada, žvakaće gume, bombone, alkoholna i bezalkoholna pića s nepovratnom ambalažom, topli napitci dostupni na samoposlužnim aparatima, sladoled i sl.),
- tiskovine (novine, časopisi, razglednice i sl.),
- telefonske kartice i dopune,
- auto oprema (ulja za motore, osvježivači zraka za automobile, tečnosti za pranje stakla, sitni rezervni dijelovi i oprema i sl.),
- putne potrepštine (mape i vodiči, baterije, punjači za telefone, USB kablovi i slična oprema, prva pomoć, dječje igračke i sl.),
- duhan i duhanski proizvodi (cigarete, cigare, duhan, bezdimni duhanskih proizvodi, upaljači, šibice, plin za upaljače i sl.),
- higijenski proizvodi (maramice, vlažne maramice, sapuni, dezodoransi, proizvodi za sunčanje, jednokratne dječje pelene i sl.)
- dodaci za putnike (kišobrani, sunčane naočale, šeširi, putni jastuci i sl).
U asortiman trgovine na benzinskoj pumpnoj stanici ne ulazi hrana koja prema posebnim propisima zahtijeva posebne uvjete čuvanja i izlaganja na policama, koja ne smije biti izložena izvoru kontaminacije, teških metala i otrovnih plinova, a koristi se u svakodnevnoj prehrani ljudi upotrebom u domaćinstvu.
Pod sitnim industrijskim prehrambenim proizvodima u tvorničkom pakiranju podrazumijevaju se prehrambeni proizvodi koji su u tvorničkom pakiranju do 1kg i do 5l i mogu se direktno konzumirati bez dodatne termičke, mehaničke ili neke druge obrade (proces pečenja, kuhanja, mljevenja i sl. nije dozvoljen).
Prehrambeni proizvodi koji se ne mogu direktno konzumirati i zahtijevaju dodatnu obradu prije konzumiranja (brašno, tjestenina, ulje, riža, meso, jaja, hrenovke, kava – instant, mljevena i u zrnu i sl.) ne mogu se ni prodavati na benzinskim pumpama.
Dragstor je definiran kao maloprodajni objekt površine od 12 do 50 m², koji radi 24 sata dnevno, a prodaja se mora vršiti direktnim kontaktom s kupcima, bez šalterskog poslovanja.
Suvenirnice su definirane kao prodajni objekti u kojima se obavlja trgovina na malo suvenirima, rukotvorinama, religijskim proizvodima, filatelističkim markama i kovanicama, umjetničkim djelima, antikvitetima i unikatnim poklonima, bižuterijom, tradicionalnim i kulturnim odjevnim i akcesornim predmetima, tkaninom i svim drugim proizvodima koji imaju kulturni ili tradicionalni karakter.
Trgovine koje se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica i zračnih luka, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, pored toga što se fizički nalazi unutar ili je sastavni dio cjeline, mora da čini neraskidivu funkcionalnu cjelinu sa tim drugim objektom.
Neraskidiva funkcionalna cjelina znači da objekti zajedno čine jedinstvenu povezanu cjelinu, tj. objekti nisu samo povezani fizički, nego su međusobno ovisni i njihovo razdvajanje ili funkcioniranje odvojeno nije moguće ili bi dovelo do gubitka osnovne funkcionalnosti prodavnice.
Pravilnik jasno definira i klasifikaciju trgovina po veličini. Tako je minimarket prodajni objekt od 50 do 400 metara kvadratnih prodajne površine, supermarket od 401 do 1.500 metara kvadratnih, a hipermarket prodajni objekt veći od 1.501 metara kvadratnih prodajne površine.
Osim toga jasno je propisano koji prodajni objekt je obavezan imati parking, sanitarni čvor, mjesto za utovar robe i slično.
Pravna i fizička lica koja obavljaju trgovinsku djelatnost dužna su uskladiti minimalno-tehničke uvjete za obavljanje trgovine prema odredbama ovog pravilnika u roku od šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu, tj. krajnji rok za usklađivanje poslovanja po novom pravilniku je do 17. listopada 2025. godine.