Skip to main content

Preglasavanje Hrvata pokazuje kako bi izgledala građanska država

| Autor: RTV HB
  • Image
    Bababab

Nakon što su hrvatski zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH preglasani prilikom donošenja Zakona o južnoj plinskoj interkonekciji, isto se ponovilo i u Domu naroda, što je izazvalo brojne političke reakcije.

Novinar Jurica Gudelj ocijenio je da ovo preglasavanje pokazuje kako Bošnjaci mogu donositi odluke bez ijednog hrvatskog glasa, što, prema njegovim riječima, potvrđuje nastavak procesa dekonstituiranja hrvatskog naroda u BiH.

„Na ovom primjeru vidimo da Bošnjaci bez ikakvih hrvatskih glasova mogu učiniti što god požele te su to i učinili. Nakon Južne plinske interkonekcije vidjet ćemo i radikalne promjene u Ustavnom sudu Federacije BiH, a već sada svjedočimo ozbiljnim promjenama u pravosudnim strukturama gdje gotovo da i nema Hrvata. Dva su samo politička Hrvata u Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću BiH“, rekao je Gudelj.

Preglasavanje Hrvata u federalnim institucijama, smatra politolog Branimir Galić, pokazatelj je kako bi mogla izgledati građanska država kakvu zazivaju bošnjački političari. Upozorio je i na utjecaj međunarodne zajednice, posebno američke administracije, koja je, kako tvrdi, podržala zakon koji je kreirala Stranka demokratske akcije (SDA), a koji se predstavlja kao lex specialis.

„Ukoliko dođe do kolizije između nekog postojećeg zakona i Zakona o južnoj plinskoj interkonekciji, primat ima ovaj novi zakon. To znači da će lokalne sredine u četiri županije kroz koje plinovod prolazi morati surađivati s kompanijom BH-Gas. Ako po tom pitanju županije i općine s hrvatskom većinom počnu djelovati samostalno, Vlada Federacije BiH može ih izbaciti iz projekta uz obrazloženje da su postupale destruktivno“, rekao je Galić.

Ovakav razvoj događaja otvara i pitanje odnosa političkih partnera u vlasti Federacije BiH.

„Ovo preglasavanje jednog konstitutivnog naroda pokazuje kako su bošnjački političari spremni ignorirati hrvatske interese te su time dodatno uvukli Republiku Hrvatsku u unutarnja pitanja BiH. Bez potpisa Hrvatske ovaj projekt ne može biti realiziran, što pokazuje koliko je bošnjačka politika spremna forsirati odluke bez dogovora s Hrvatima“, izjavio je analitičar Marko Lucović.

Osim političkih posljedica u BiH, pitanje Južne plinske interkonekcije tako dobiva i međunarodnu dimenziju, s obzirom na uključenost Hrvatske u realizaciju projekta.

 

 

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare