Skip to main content

Prestaje blokada Doma naroda, ali strani suci i dalje ostaju

| Autor: RTV HB
  • Image
    Nsbss

Nakon sedmomjesečne blokade, rad Doma naroda u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine trebao bi biti nastavljen 29. listopada, kada je zakazan nastavak 14. redovite sjednice. Blokadu su uzrokovali bošnjački izaslanici zbog prijedloga zakona o povlačenju stranih sudaca iz Ustavnog suda BiH, koji je povučen od strane predlagatelja, zastupnika Želimira Neškovića (SDS), ali pitanje stranih sudaca ostaje jedno od ključnih tema u procesu europskih integracija BiH.

Politolog Branimir Galić smatra kako blokade ovakvog tipa šalju lošu poruku o političkom procesu u zemlji. „Ovo pokazuje kako su blokade uspješna metoda za postizanje političkih ciljeva, što je vrlo negativno za demokratski sustav," rekao je Galić za RTV Herceg-Bosne.

Profesor Elmir Sadiković s Fakulteta političkih znanosti u Sarajevu ističe da se cijeli proces nepotrebno politizirao te upozorava na dva problema.

"Prvi problem je pokušaj da se zakon o Ustavnom sudu stavi na dnevni red bez prethodnog postizanja konsenzusa. U parlamentarnim demokracijama većina se dogovara prije nego što zakon ide u proceduru. Drugi problem je što smatram da bojkotiranje sjednica ili blokiranje institucija nije dobar način djelovanja," rekao je Sadiković za RTV HB.

Galić je podsjetio kako je zbog spornog zakona o Ustavnom sudu Dom naroda blokiran od ožujka te dodao kako nije bilo značajnijih reakcija međunarodne zajednice. "Tek nakon intervencije američke administracije došlo je do promjena u tonu i poziva na deblokadu," rekao je Galić.

Predsjedatelj Doma naroda Dragan Čović postigao je dogovor s bošnjačkim klubom, a predlagatelj Nešković povukao je prijedlog zakona. Međutim, u Republici Srpskoj ostaje mišljenje kako se o pitanju stranih sudaca mora razgovarati.

Politologinja Dragana Delić navodi da će se tema stranih sudaca kad-tad vratiti na dnevni red.

"Ova blokada neće riješiti problem jer će se zakon ponovno naći na dnevnom redu. Slični su postupci već viđeni, iako političari iz Federacije nisu svjesni koliko svojim postupcima otežavaju rješenje," rekla je Delić za RTV HB.

Sugovornici se slažu da će BiH, ako postane članica Europske unije, morati riješiti pitanje stranih sudaca, ali su podijeljeni oko dinamike tog procesa.

Galić smatra da bi povlačenje stranih sudaca potvrdilo puni suverenitet i integritet BiH. „To bi omogućilo domaćim dužnosnicima da preuzmu odgovornost za najvažnije odluke. Međutim, taj je proces dugotrajan," kazao je Galić.

Delić ističe da u Republici Srpskoj postoji nezadovoljstvo radom Ustavnog suda zbog odluka koje nisu u interesu tog entiteta. „Odluke Ustavnog suda često odražavaju stavove stranih sudaca, a to nije u skladu s interesima Republike Srpske," rekla je Delić.

Sadiković dodaje kako BiH neće postati punopravna članica EU sa stranim sucima, ali smatra da je međunarodna nazočnost još uvijek potrebna s obzirom na političke i geopolitičke okolnosti.

Pitanje stranih sudaca jedno je od najsporijih u BiH, a iskustva pokazuju da su kompromisi oko ovakvih tema uvijek teški i dugotrajni.

 

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare