U Mostaru je održan prvi tematski događaj u sklopu predsjedanja Bosne i Hercegovine EU strategijom za Dunavsku regiju (EUSDR), koji je bio posvećen ključnim temama vezanim uz prirodne nesreće i jačanje kapaciteta za njihovo sprječavanje i sanaciju.
Bosna i Hercegovina od 1. siječnja do 31. prosinca ove godine predsjeda ovom strategijom, koja uključuje 14 zemalja. Fokus događaja bio je na regionalnoj suradnji u borbi protiv poplava, suša, požara i drugih prirodnih katastrofa.
Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i Županije Zapadnohercegovačke (ŽZH) podržale su ovaj projekt, ističući njegov značaj za zaštitu okoliša i prilagodbu klimatskim promjenama.
Predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović naglasio je važnost zajedničke suradnje u regiji, posebno kada je riječ o zaštiti pitke vode od Neretve do Cetine te sanaciji rudnih kopova koji nisu uređeni prema europskim ekološkim standardima.
- Zainteresirani smo i za sanacije naših rudnih kopova koji su nastali proteklih 150 godina. Nama će to u budućnosti izuzetno biti od značaja jer te jame nisu uređene po europskim normama. Vjerojatno u njima ima puno stvari koje nisu ekološki prihvatljive i zahtjeva će puno vremena i novca da se ti prostori saniraju i u budućnosti zadrže u okvirima očekivanih rezultata. Kroz ovu strategiju nastojat ćemo ostvariti svoje interese i zajedno s drugim susjednim zemljama uraditi sve što je u našoj moći kako bi se ta strategija realizirala – kazao je Čović.
Predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač istaknula je da se ova županija svake godine suočava s požarima koji ugrožavaju ljude i imovinu. Osvrnula se i na lanjske razorne poplave u Jablanici i Konjicu, koje su odnijele 24 ljudska života i nanijele stotine milijuna eura štete.
- Iz ovako bolnih iskustava s onim najvećim gubicima, a to su ljudski životi, razvidno je kako svi zajedno moramo učiniti maksimalne napore na tragu ne samo otklanjanja nastalih šteta nego osobito na strateškim planiranjima s ciljem sprječavanja odnosno ublažavanja onoga što se u budućnosti može dogoditi bilo kojoj regiji i zajednici – poručila Marija Buhač.
Sudionicima se obratila i Stella Arneri, ravnateljica Uprave za europsku teritorijalnu suradnju u hrvatskom Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU, naglasivši da Hrvatska podržava BiH kao državu kandidatkinju za članstvo u EU.
- Iznimno je važno povezati upravljanje vodnim resursima i jačanje institucionalnog okvira, a ovo je prvi put da se te dvije teme obrađuju zajedno unutar Dunavske strategije - kazala je Arneri, dodajući kako Hrvatska kroz Interreg program Hrvatska–BiH–Crna Gora već ostvaruje uspješnu suradnju i solidarnost u regiji.