Pučka kuhinja u Mostaru, koja svakodnevno dijeli oko 200 obroka socijalno ugroženim građanima, planira obnovu svojih prostorija i poboljšanje uvjeta rada, potvrdio je novi ravnatelj ustanove koji je na tu dužnost stupio krajem prošle godine.
Iako se pučka kuhinja vodi kao ustanova pod nadležnošću Grada Mostara, trenutačni proračunski okvir pokriva tek oko 70 posto ukupnih potreba, što uključuje rast plaća osoblja, povećanje cijena hrane i rast broja korisnika. Ostatak sredstava osigurava se kroz suradnju s Crvenim križem i drugim humanitarnim organizacijama, kao i pojedinačnim donacijama građana i tvrtki.
Poseban izazov predstavlja stanje prostorija u kojima se svakodnevno pripremaju obroci, a u planu je njihova obnova kako bi se osigurali primjereniji uvjeti za osoblje i povećala učinkovitost rada. Kao jedan od modela financiranja istaknuta je i suradnja s međunarodnim partnerima, među kojima je i humanitarna inicijativa iz Italije koja se bavi preraspodjelom zdravstveno ispravne hrane koja bi inače bila odbačena.
Zakonski okvir u Bosni i Hercegovini još uvijek ne prepoznaje javne kuhinje kao ustanove, već ih tretira kao udruge građana, no to ne sprječava njihovo sudjelovanje u projektima i natječajima za financijsku podršku.
Prema podacima s terena, javne kuhinje u BiH svakodnevno koristi oko 20 tisuća osoba. Mostarska pučka kuhinja u svojim planovima računa na pomoć brojnih donatora, a kao glavni cilj navode stvaranje održivog sustava pomoći bez administrativnih prepreka.