Druga Međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini" održava se u Širokom Brijegu. Tijekom dvodnevnog programa raspravljalo se o zaštiti, promociji i istraživanju bogate kulturne baštine Hrvata na ovom području.
Prvog dana sudionici su obišli arheološka nalazišta na području Kočerina i Čerigaja, dok je drugog dana predstavljen zbornik radova 31 autora koji obrađuje teme nematerijalne baštine i usmene književnosti Hrvata u BiH. Također, organiziran je okrugli stol na temu "Kulturne rute Vijeća Europe".
Gradonačelnik Širokog Brijega Ivo Pavković istaknuo je kako je očuvanje baštine ključno za identitet Hrvata. "Naša kultura, jezik, običaji i povijest čine nas posebnima. Grad Široki Brijeg nastavit će podržavati projekte koji razvijaju i štite kulturnu baštinu," rekao je Pavković.
U sklopu konferencije prikazan je dokumentarni film "Hercegovina" autora Ive Čolaka, koji donosi originalne zvukove i prizore hercegovačkih simbola. Čolak je istaknuo kako film predstavlja priču o jedinstvenom identitetu regije kroz osam hercegovačkih simbola.
Poseban dio programa bio je posvećen najmlađima. "Ove godine uključili smo 180 mališana koji su se upoznali s dječjim tradicijskim igrama, plesovima i izrađivali replike arheoloških nalazišta na 3D pisaču," izjavio je Toni Marić, predsjednik Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine.
Marinko Marić sa Sveučilišta u Dubrovniku naglasio je važnost očuvanja baštine koja, kako je rekao, "čini ono što jesmo i održava naš identitet". Dodao je da se iduće godine obilježava 1100 godina od krunidbe kralja Tomislava, što potvrđuje kontinuitet Hrvata na ovim prostorima.
Konferencija je organizirana u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana očuvanja nematerijalne kulturne baštine pod pokroviteljstvom UNESCO-a, a među suorganizatorima su Filozofski fakultet i Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru te Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava u BiH.