Skip to main content

Smanjenje kamatnih stopa u idućoj godini i u BiH

| Autor: RTV HB
  • Image
    Jajaja

- Unatoč rekordnim prihodima i smanjenju inflacije, banke u Bosni i Hercegovini još uvijek ne snižavaju ključne kamatne stope. Europska središnja banka smanjila je kamate kako bi potaknula gospodarstvo unutar Europske unije, a polovina sljedeće godine mogla bi donijeti promjene i u Bosni i Hercegovini.

U proteklom razdoblju, za borbu protiv izrazito visoke inflacije, kamatne stope morale su biti visoke što je na koncu rezultiralo zaustavljanjem inflacije. Na globalnom tržištu, monetarne institucije u SAD-u i Europska središnja banka nedavno su nekoliko puta smanjivale ključne kamatne stope.

''Europska centralna banka sada poduzima mjere kako bi stimulirala gospodarstvo s obzirom na to da su visoke kamatne stope dovele do usporavanja europskog gospodarstva. Smanjenje kamatnih stopa ima za cilj stimulirati gospodarstvo nakon postignutih pozitivnih efekata vezanih uz smirivanje inflacije,'' izjavio je Edis Ražanica, direktor Udruge banaka BiH.

Kada su rasle kamatne stope u EU, u BiH nije došlo do značajnog rasta, stoga se ni sada ne može očekivati kako će se snižavanje kamatnih stopa u EU izravno odraziti na BiH. ''Bosna i Hercegovina ima među najnižim kamatnim stopama u regiji, nižim od mnogih zemalja EU,'' dodao je Ražanica.

Admil Nukić, pomoćnik direktora za superviziju banaka, napominje da kamatne stope u FBiH nisu značajnije mijenjale u posljednjih pet godina. ''Dio kredita vezanih za europske indekse imao je promjene razine kamatne stope, ali su one u većini slučajeva bile minimalne.''

Politika Europske središnje banke neizravno utječe na bankarski sustav u BiH putem referentnih kamatnih stopa, najviše korištena je EURIBOR. ''Kamatne stope vezane za EURIBOR prilagođavaju se dvaput godišnje, a značajnije promjene mogu se očekivati krajem godine,'' objasnio je Ražanica.

''Vjerujemo da će ECB nastaviti smanjenje kamatnih stopa, što će se odraziti samo na kredite vezane za EURIBOR. Promjene za korisnike kredita mogu nastati kada kamatna stopa padne ispod 2 posto,'' dodaje Nukić.

Iz Udruge banaka BiH ne očekuju značajne promjene prosječnih kamatnih stopa u BiH. Snižavanje kamatnih stopa može ponovno pokrenuti inflacijske pritiske, stoga bankarski sektor mora pažljivo upravljati rizicima kako bi osigurao stabilnost, osobito u vrijeme promjene kamatnih stopa.

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare