Skip to main content

Studenti i profesori s pravnih fakulteta na državnom natjecanju simulacije suđenja u Mostaru

| Autor: RTV HB
  • Image
    Hanajaja

Treće državno sveučilišno natjecanje u obliku simulacije suđenja, na kojem je sudjelovalo 16 studenata i njihovih profesora s pravnih fakulteta u Zenici, Tuzli, Bihaću i Mostaru, održano je od 2. do 4. listopada pred Europskim sudom za ljudska prava u Mostaru.

Studenti i njihovi profesori bili su u mogućnosti na najbolji način predstaviti svoja znanja i vještine iz oblasti sudske prakse Europskog suda za ljudska prava, priopćeno je OESS-a.

Natjecanje je bilo podijeljeno u nekoliko faza: u svibnju 2024. godine OESS je izradio studiju slučaja o pravima ranjivih grupa i trgovini ljudima i distribuirao je timovima u svrhu pripreme pisanog podneska u srpnju 2024. godine.

Završna faza u listopadu fokusirala se na govorničke vještine timova u predstavljanju njihovih argumenata.

Pisani podnesci svakog od timova, koji se sastojao od po četiri studenta i jednog mentora, ocijenjeni su i predstavljeni pred žirijem sastavljenim od predstavnika pravosudne zajednice u BiH: Suda BiH, Institucije Ombudsmana, Ustavnog suda BiH, drugih sudova, tužiteljstava i Odvjetničke komore.

Natjecanje je osmišljeno tako da istakne talent mladih u pravnoj profesiji u pogledu važnih pitanja vladavine prava i zaštite ljudskih prava za koja se zalaže OESS.

Organizatori ističu kako je ovo bila odlična prilika za razvoj vještina analize pravnih propisa, unaprjeđenje sposobnosti studenata za izradu pravnih podnesaka i omogućavanje da na jednom mjestu uvježbavaju usmeno predstavljanje stavova koje zastupaju pred uvaženim pravnim stručnjacima u BiH.

Pored toga, timovi su unaprijedili praktično znanje o primjeni Europske konvencije o ljudskim pravima u skladu s pravilima i procedurama koje se primjenjuju pred Europskim sudom za ljudska prava.

Predstavnica studenata i dopredsjednica Studentskog zbora Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Magdalena Zelenika naglasila je važnost natjecanja u simuliranom suđenju pred Europskim sudom za ljudska prava za obrazovanje i profesionalni razvoj.

"Simulirano suđenje omogućilo nam je da primijenimo teorijska znanja u praksi, a pritom smo dobili priliku surađivati s najboljim pravnim stručnjacima u državi. Ova iskustva su nas dodatno motivirala da nastavimo raditi na sebi i pripremamo se za izazove pravne profesije koji nas očekuju", dodala je.

Potpredsjednica VSTV-a BiH Sanela Gorušanović Butigan istaknula je da već treću godinu zaredom podržava provedbu ovog natjecanja značajnog za profesionalni razvoj studenata i unaprjeđenje pravnog obrazovanja.

"Naša opredijeljenost za unaprjeđenje obrazovanja kroz praktičnu primjenu teorijskih znanja potvrđena je usvajanjem Smjernica o dugoročnoj suradnji pravosudnih institucija i pravnih fakulteta. Ove smjernice, usvojene u veljači 2023. godine, rezultirale su aktivnim angažmanom većine pravosudnih institucija, uključujući VSTV BiH, što pokazuje posvećenost pravosuđa da doprinosi kvalitetnom obrazovanju budućih pravnih stručnjaka", naglasila je Gorušanović Butigan.

Šef Terenskog ureda Misije OESS-a u Mostaru Jiri Rous kazao je kako teme koje su studenti istraživali proteklih nekoliko tjedana smatra izuzetno relevantnim za bh. kontekst.

"Vladavina prava i osnovne slobode nalaze se visoko na listi prioriteta Misije i predstavljaju važan dio puta BiH ka EU. Ovo natjecanje se pokazuje kao dragocjena prilika da se mladi ljudi iz različitih dijelova države sretnu, uče zajedno i da stvore mrežu kontakata".

 

 

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare