Skip to main content

Svaki treći srednjoškolac suočava se s nekim oblikom stresa ili anksioznosti

| Autor: RTV HB
  • Image
    ŠKOLA

Projekt "Razgovarajmo o mentalnom zdravlju", koji je u kolovozu ove godine počeo u Mostaru provodi se u cilju unaprjeđenja mentalnog zdravlja mladih osiguravanjem stručne pomoći koja doprinosi prevenciji neželjenog ponašanja.

U fokus stavlja edukaciju za srednjoškolce kako neželjene oblike ponašanja prepoznati i na koji način ih tretirati, uz pružanje besplatne psihološke pomoći za srednjoškolce. Projekt se provodi u okviru Regionalnog programa lokalne demokracije na zapadnom Balkanu 2 – ReLOaD2 koji financira Europska unija, a implementira UNDP.

Svaki treći srednjoškolac suočava se s nekim oblikom stresa ili anksioznosti, a istraživanja pokazuju da ti problemi, ako se ne prepoznaju, mogu prerasti u ozbiljne poremećaje. Edukacije u okviru projekta, kako se navodi iz Centra za psihološku podršku Senusa, pomogle su mladima da nauče prepoznavati oblike neželjenog ponašanja kod sebe i svojih vršnjaka, te pružiti prvu psihološku pomoć onima kojima je potrebna.

Ove edukacije održane su kroz šest radionica podijeljenih u dva modula. Prvi modul pomogao je učenicima da razumiju neželjene oblike ponašanja, dok je drugi bio posvećen praktičnoj primjeni naučenog, pružanju prve psihološke pomoći kroz simulaciju kriznih situacija.

Učenici su imali priliku da se uključe u održavanje besplatne psihološke pomoći kroz 30 besplatnih seansi, kako bi se jačao sistem psiho-socijalne podrške za srednjoškolce.

Partneri na projektu su Asocijacija srednjoškolaca u BiH, lokalni tim ASuBiH Mostar koji okuplja veliki broj srednjoškolaca s područja Mostara, a srednje škole koje su bile uključene u projekat su: Elektrotehnička škola Salih Salko Ćurić, Srednja medicinska škola Mostar i Srednja ekonomska i ugostiteljsko-turistička škola Mostar.

Podjeli:

FacebookTwitterShare