Skip to main content

Tri tjedna poskupljenja sirove nafte, ne očekuje se značajniji rast

| Autor: RTV HB
  • Image
    gorivo

Cijene goriva već nekoliko tjedana ne doživljavaju veće promjene. Ipak, danas su iz Republike Srpske najavili povećanja cijena naftnih derivata na crpkama od pet do deset feninga po litri. Provjerili smo znači li to blagi rast i u Federaciji.

U sezoni smo povećanje potrošnje goriva tako da nije neobičan i rast cijena. Nakon pada u lipnju, smanjenje proizvodnje Saudijske Arabije i Rusije cijenu sirove nafte je proteklog tjedna podignulo za 4-5% na razinu oko 78 $/bbl. Ostaje činjenica da u zbiru cijene nafte i konačne cijene goriva na crpkama ipak plaćamo skuplje nego primjerice u siječnju 2022. prije posljednje eskalacije krize uzrokovane ratom, ali riječ je o malim kretanjima za razliku od drastičnih prije pola godine pojašnjava Milenko Bošković, predsjednik Udruge prometnika naftnih derivata FBiH.

"Ta kretanja su bila u malim koracima i ovo je sad usklađivanje s nabavnim cijena. Mi znamo da je kod nas još na snazi ograničenje marži i da se sva tržišna utakmica preselila u tih 25 feninga. Kada pažljivo izračunamo i ova posljednja usklađivanja, marže su još daleko ispod 25 feninga."

Preko cijena goriva države često korigiraju svoje inflatorne ili druge ekonomske probleme, kao što je slučaj s Turskom i rastom poreza od gotovo 200 posto. U BiH su posljednji novi namet na gorivo bile akcize iz 2017. kao najava jačanja ekonomije, a ne tekuće proračunske potrošnje.

"Nije bilo novih poreznih odredbi, strukturu cijene i dalje čini akciza, dvije naknade za održavanje postojećih cesta, za izgradnju autocesta, dodatak za obnovu terminala i zaliha i PDV. U zbroju nešto manje od 50% cijene."

Plin o kojemu se dosta govorilo proteklih godinu dana, trenutno je na tržištu jeftiniji nego prije spomenute krize, ali kako kaže Bošković, ne treba miješati industrijski plin i autoplin, a također smanjena je i potrošnja istih.

Podizanje kamatnih stopa centralnih banaka također ima udjela u usporavanju rasta zapadnih ekonomija, kao i spor oporavak kineskog gospodarstva što se također odražava na potrebe za naftom i u konačnici na količine na tržištu.

 

Podjeli:

FacebookTwitterShare