U kinodvorani u Posušju u četvrtak navečer predstavljena je knjiga "Povijest kontrarevolucije - Hrvatska konzervativna misao od 1789. do 1989." autora Stipe Kljaića.
O njoj su, uz autora, govorili dr. sc. fra Mario Knezović i dr. sc. Mario Jareb s Hrvatskog instituta za povijest.
Riječ je o djelu koje obuhvaća konzervativne misli dvanaest važnih hrvatskih mislioca u razdoblju od dva stoljeća, odnosno razdoblje između dviju revolucija, davne Francuske revolucije i Baršunaste revolucije naših dana. Važan je doprinos suvremenoj hrvatskoj historiografiji i ona je svojevrstan doprinos razumijevanju i proučavanju hrvatske konzervativne misli, priopćili su iz Općine Posušje.
Knjiga je također kvalitetan skup biografija obrađenih autora, koji se dobrim dijelom mogu vezati uz Katoličku Crkvu te stoga može poslužiti čitateljima i za bolje upoznavanje njihovih života i djelovanja. Riječ je o Andriji Dorotiću, Mihovilu Pavlinoviću, Kosti Vojnoviću, Josipu Juraju Strossmayeru, Đuri Arnoldu, Stjepanu Zimmermannu, Dominiku Baraču, Milivoju Magdiću, Hijacintu Boškoviću, Bonifaciju Peroviću, Bogdanu Radici i Franji Tuđmanu.
Knjiga posjeduje i trajnu aktualnost, jer sažima najvažnije poglede konzervativne misli prema temeljnim pitanjima ljudske egzistencije, poput odnosa prema naciji, vjeri, obitelji, odgoju i društvu te je štivo koje treba imati u vlastitoj kućnoj knjižnici, poručili su organizatori.
Dr. sc. Stipe Kljaić rođen je 17. prosinca 1982. u Šibeniku. Po završetku osnovne i srednje škole upisuje studij jednopredmetne
povijesti na Filozofskom fakultetu na sveučilištu u Zagrebu, kojeg je završio u akademskoj godini 2006./07. Dobitnik je fakultetske nagrade "Franjo Marković" Filozofskoga fakulteta 2007. za multidisciplinirana istraživanja povijesti Ravnih Kotara. Od 2008. polaznik je poslijediplomskog studija "Moderne i suvremene hrvatske povijesti u europskom i svjetskom kontekstu" na istom fakultetu. Od ožujka 2010. radi kao znanstveni novak na Hrvatskom institut za povijest, a 2015. doktorirao je na temi "Intelektualci i hrvatski nacionalizam" kod mentora prof. Ive Banca. Istraživački interes mu je hrvatska politička i intelektualna povijest 20. stoljeća. Autor je i bestselera "Nikada više Jugoslavija", stoji u priopćenju.