Skip to main content

U prošloj godini uplaćeno više od 7,345 milijardi KM javnih prihoda u FBiH

| Autor: RTV HB
  • Image
    novac

Porezni obveznici na području Federacije BiH u protekloj godini uplatili su više od 7,345 milijardi KM javnih prihoda, što je u odnosu na prethodnu godinu povećanje od 14,77 posto, rečeno je na godišnjoj konferenciji za novinare u Poreznoj upravi FBiH u Sarajevu.

Direktor Porezne uprave FBiH Šerif Isović predstavio je rezultate poslovanje i najznačajnije aktivnosti PUFBiH u prošloj godini, te govorio o problemima u radu ove institucije i prijedlozima za poboljšanje.

U strukturi uplaćenih javnih prihoda najveći dio se odnosi na direktne poreze i doprinose i oni iznose šest milijardi i 509 milijuna KM. Najveće povećanje imaju uplate poreza i doprinosa  u iznosu višem od 856 milijuna KM, a u toj strukturi na doprinose se odnosi povećanje od 643 milijuna, a na direktne poreze 213 milijuna KM.

Kada je riječ o uplati javnih prihoda po županijama, Isović je naveo da Županija Sarajevo i dalje bilježi najveće uplate javnih prihoda u iznosu višem od 2,7 milijarde, slijedi Tuzlanska, dok najmanju uplatu ima Bosanskopodrinjska oko 80 milijuna i Posavska oko 79 milijuna KM, što je i razumljivo s obzirom na njihovu veličinu.

Isović je naveo da su od 2015. do danas porezni obveznici uplatili čak tri i po milijarde maraka javnih prihoda više nego 2014. godine.

Kada je riječ o broju zaposlenih, Isović je kazao da je FBiH prošlu godinu završila sa 544.345 zaposlenih, što je više za 6.033 zaposlena u odnosu na 2022. godinu. Županija Sarajevo ima najveći broj zaposlenih, a prati ga Tuzlanska a najmanje zaposlenih ima Posavska županija.

-  Sa područja Republike Srpske u Federaciji BiH radi 8.387 zaposlenih i sa područja Distrikta Brčko imamo 888 zaposlenih – dodao je Isović.

Najveći broj zaposlenih u FBiH, prema njegovim riječima, starosti je između 36 i 66 godina, a ukoliko se promatra spolna struktura 44 posto se odnosi na zaposlene žene, a 56 posto na zaposlene muškarce.

Povećanje broja fiskalnih uređaja za 277,8 posto u odnosu na 2014. godinu, kako je dodao, značajan je pokazatelj smanjenja sive ekonomije. Kako je naveo, u periodu kada je došao na direktorsku poziciju bilo je registrirano 26.607 fiskalnih uređaja, a sada ih ima 100.533.

Kada je riječ o prometu kladionica, Isović je naveo da je on u prošloj godini povećan na 1,7 milijardi KM, a povećan je i broj zaposlenih u toj djelatnosti. U 2023. godini poslovalo je 11 priređivača igara na sreću sa 2.132 uplatna mjesta, 24 automat kluba sa 94 poslovne jedinice, te jedan kasino.    

Govoreći o problemima na koje nailaze u radu, Isović je izdvojio da ni na jedan budžet koji se tiče Porezne uprave dosad nije dao suglasnost, te da je neshvatljivo da im je zabranjen prijem zaposlenika koji je odobren proračunom, napominjući da im u prošloj godini nije odobren prijem 89 zaposlenika. Uz nedostatka kadrova, Isović je ukazao i na višemjesečno trajanje natječajne procedura.

Neki od razloga koji su negativno utjecali na rad PUFBiH, kako je naveo Isović, jesu neadekvatan zakonski, odnosno pravni okvir, sporo rješavanje žalbi i tužbi, zastarjela struktura organizacije i sistematizacije PUFBiH, nedostatak aplikativnih rješenja i zastarjelost informacionog sistema, te elektronska neuvezanost sa registracijskim organima, registrima imovine i bankama.  

Jedno od pitanja koje, kako je istakao Isović, traži odgovor jeste zašto se ne ulaže u Poreznu upravu FBiH ukoliko se želi efikasnija borba protiv sive ekonomije. Naglasio je da je potrebna reforma Porezne uprave i donošenje novog zakona, kao i to da je dao 11 prijedloga, od kojih je osam ujedno preporuka MMF-a.

- Prva je da Porezna uprava mora imati stupanj samostalnosti, a druga preporuka je da o izvještaju o radu PUFBiH glasa parlament, a ne da naši izvještaji završavaju u ladicama – dodao je Isović.
 

Podjeli:

FacebookTwitterShare