Skip to main content

Svjedok u Haagu: Moj rođak je zauvijek nestao, odveli ga pripadnici OVK

| Autor: RTV HB
  • Image
    haaghaag

Zaštićeni svjedok optužbe izjavio je u ponedjeljak, na Specijalnom sudu u Haagu, u sudskom procesu bivšem zapovjedniku OVK Hashimu Thaciju i suoptuženima za ratne zločine na Kosovu i u Albaniji, da je njegov bliski rođak zauvijek nestao pošto su ga 1998. u okolini Orahovca odveli pripadnici OVK.

 

"OVK ga je optužila da je bio špijun i odveli su ga na ispitivanje, ali on nije bio špijun. On bi se borio bolje od Thacija i (drugooptuženog Kadrija) Veselija i bio je veći patriota od njih. Nikada ga više nisam vidio i nikada nije pronađen", rekao je svjedok na albanskom jeziku.

Thaci i Veseli optuženi su, zajedno s tadašnjim članovima Glavnog stožera OVK Rexhepom Selimijem i Jakupom Krasniqijem za zločine nad Albancima, koje je OVK smatrala "kolaborantima", "špijunima" i pristalicama Ibrahima Rugove - Srbima i Romima, 1998-99.

Svjedok, čiji je iskaz bio znatnim dijelom zatvoren za javnost, izjavio je da je njegova obitelj podržavala Rugovu, ali i OVK, zato što su bili protiv "nasilja srpskih snaga" koje su "granatirale našu kuću, misleći da je u njoj stožer OVK", prenosi Beta.

Rođak, koga je OVK odvela, bio je, po riječima svjedoka, "veoma utjecajan u svom selu".

"Bio je odlučna i odrješita osoba, nikada ne bi za crno rekao da je bijelo i to je bio problem", kazao je svjedok o rođaku.

Pošto su ga pripadnici OVK odveli, svjedok i drugi članovi pobitelji su se mjesecima kod starješina te vojske raspitivali o njegovoj sudbini, ali im nitko ništa nije odgovorio.

"Ništa nikada nismo saznali od OVK i ni danas ne znamo gdje je on", kazao je svjedok, čiji je identitet zaštićen šifrom 4368.

Svjedok je, dok ga je unakrsno ispitivala obrana, potvrdio da je, tražeći rođaka, otišao i kod tadašnjeg političkog lidera OVK Adema Demaqija i njegovog glasnogovornika Albina Kurtija koji su, međutim, odbili da razgovaraju s njim.

Thacijev odvjetnik Greg Kehoe pitao je potom svjedoka "da li je imao bilo kakvu vezu s Kurtijem", ali je odgovor bio redigovan za javnost. Svjedok je prethodno kazao da se Kurtiju "divi kao premijeru".

Odvjetnik Kehoe sugerirao je da je uzrok otmice svjedokovog rođaka bila "ljubomora" njegovih "neprijatelja" u selu, tvrdeći da je sam svjedok to izjavio promatračima EU.

"Ja to nisam rekao... Tko su ti neprijatelji", uzvratio je svjedok.

U 10 točaka, Thaci, Veseli, Selimi i Krasniqi optuženi su za progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito uhićenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dvije točke) i ubojstva (dvije točke).

Ta zlodjela počinjena su, po optužnici, u četrdesetak pritvoreničkih centara OVK na Kosovu i u dva pritvora u sjevernoj Albaniji.

Kaznena djela iz optužnice kvalificirana su, u šest točaka, kao zločini protiv čovječnosti, a u četiri točke kao ratni zločini.

Za te zločine, po optužnici, Thaci i suoptuženi snose i individualnu i  zapovjednu odgovornost.

Prema optužnici, Thaci, Veseli, Selimi i Krasniqi bili sudionici u udruženom zločinačkom pothvatu.

Cilj tog zločinačkog pothvata bilo je preuzimanje kontrole nad cijelim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala protivnicima - Srbima, Romima i Albancima proglašenim za "izdajnike", "špijune" i "kolaborante" sa srpskim vlastima.

Kao sudionici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Syla, Lahi Brahimaj, Fatmir Limaj, Sylejman Selimi, Rrustem Mustafa, Shukri Buja, Latif Gashi i Sabit Geci.

Optuženi su, u vrijeme obuhvaćeno optužnicom, bili članovi Glavnog stožera OVK: Thaci kao politički komesar, kasnije i zapovjednik, Veseli kao šef obavještajne službe, Selimi kao glavni operativac, a Krasniqi kao zamjenik zapovjednika i glasnogovornik.

U privremenoj vladi Kosova, proglašenoj u ožujku 1999, Thaci je bio premijer, Veseli ministar za obavještajne poslove, Selimi ministar unutarnjih poslova, a Krasniqi glasnogovornik.

Svi optuženi, koji su uhićeni na Kosovu 4. i 5. studenoga 2020, u prvom pojavljivanju pred sudom, od 9. do 11. studenoga te godine, izjavili su da nisu krivi za zločine iz optužnice.

Thaci i suoptuženi su od uhićenja u sudskom pritvoru u Scheveningenu, a sud je više puta odbio njihov zahtjev da budu privremeno oslobođeni.

Podjeli:

FacebookTwitterShare