Seminar u organizaciji Vijeća Europe za kontakt osobe zadužene za sigurnost novinara u tužiteljstvima i policiji održan je danas u Mostaru. Iako je fokus bio na rodno zasnovanom nasilju, posebnu pažnju izazvao je fizički napad na ekipu RTV Herceg-Bosne koji se dogodio prije dva dana tijekom snimanja priloga o turizmu na Starom mostu u Mostaru.
Predstavnici tužiteljstava i policije s raznih razina u Bosni i Hercegovini pridružili su se osudama napada, koje su prethodno već izrazili brojni dužnosnici i institucije.
– Osuđujem svaki takav napad i mislim da bi to trebalo što brže i efikasnije procesuirati – izjavila je Benita Mladina, tužiteljica u Županijskom tužiteljstvu Hercegbosanske županije.
Aldina Alić, šefica Odsjeka za odnose s javnošću, analitiku i planiranje Ministarstva unutarnjih poslova Zeničko-dobojske županije, istaknula je da su ovakvi primjeri pokazatelj kako je potrebno dodatno raditi na unaprjeđenju postupanja pravosuđa i policije, ali i na odgovornosti javnih osoba.
– Nažalost, takvi primjeri pokazuju da mi još uvijek moramo raditi u našem društvu u svakom smislu, i na unaprjeđenju postupanja pravosuđa i policije, ali i pogotovo osoba koje obnašaju javne funkcije koje na neki način razvijaju narativ da je određeni medij nepodoban – kazala je Alić.
Napad na našu ekipu, koji je uključivao elemente nacionalne mržnje i netrpeljivosti, nije prvi takav incident. Slični slučajevi zabilježeni su i u Starom gradu i Blagaju. Upozoreno je da bi efikasnije procesuiranje nasilja nad novinarima bilo moguće ako bi im bio priznat status službene osobe.
– Da je to tako definirano, onda se ni jedna od prijetnji ne bi mogla izricati, kao što bi se i dobro razmislilo prije bilo kojega pokušaja fizičkog napada. Što god da su motivi, oni ne smiju biti opravdani. Grozno je da je danas, 30 godina nakon završetka rata, da mi moramo razmišljati na kojoj smo strani bilo kojega grada i kakva se etiketa nalazi na našim radnim spravama – rekla je Kristina Ljevak Bajramović, novinarka i konzultantica Vijeća Europe.
Na seminaru se govorilo i o rodno zasnovanom nasilju prema novinarima, s naglaskom na važnost prijavljivanja svakog oblika nasilja kako bi problem postao vidljiviji. Istaknuto je da se bez dovoljnog broja prijava stvara dojam da problem ne postoji, iako je posebno izražen na društvenim mrežama.