Skip to main content

Jakić: Umjesto ovisnosti o BH Gasu, rješenje je plinska elektrana kod Mostara s Elektroprivredom HZHB

| Autor: RTV HB
  • Image
    jakic

- LNG terminal na Krku trebao bi povećati svoj kapacitet na 6,1 milijardu kubičnih metara, a Hrvatska pritom mora dobro razmisliti kome će prodavati plin, ocijenio je energetski stručnjak Ivica Jakić, istaknuvši kako je južna interkonekcija prema Bosni i Hercegovini krucijalna za isplativost projekta.

"Vlada se odlučila da se taj LNG terminal kao prvi blok napravi prije par godina. Mislim da je danas stigao 115. LNG brod na iskrcaj, a s druge strane ide se na proširenje takozvanog drugog modula da bi se stiglo na 6,1 milijardu kubnih metara", rekao je Jakić za HRT.

Naveo je kako i druge zemlje u regiji razvijaju vlastite LNG terminale, izdvojivši Albaniju koja u Loreu gradi veliki plutajući terminal kapaciteta oko šest milijardi kubičnih metara, u suradnji s američkim Exxonom. Plin iz tog terminala trebao bi se širiti prema Albaniji, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.

Grčka je, dodao je, pustila u pogon plutajući LNG terminal u Aleksandropolisu kapaciteta 6,1 milijardu kubičnih metara, a cilj je opskrbljivati plinom Grčku, Bugarsku, Sjevernu Makedoniju i sjeverne države.

"Naš LNG terminal koji ima svoje kapacitete zakupljene i koji se sada širi, morat će dobro razmisliti kome će davati taj plin", poručio je Jakić.

Istaknuo je kako je južna interkonekcija prema Bosni i Hercegovini sada krucijalna, naglasivši da operator LNG terminala ne zarađuje puno jer plin nije njegov niti je krajnji korisnik.

"Hrvatska Vlada mora naći krajnjeg korisnika. Ako pogledamo južnu interkonekciju koja preko hrvatske strane spaja Bosnu i Hercegovinu, mora se ići u jedan ozbiljan projekt potrošnje plina. Smatram da je jedino rješenje plinska hibridna elektrana negdje u Hercegovini oko Mostara i da ju radi zajedno HEP i EPHZHB", kazao je Jakić.

Po njegovim riječima, takva hibridna elektrana snage 300 do 400 MW, koja će koristiti i vodik, bila bi rješenje za plin koji će dolaziti preko južne interkonekcije u Bosnu i Hercegovinu.

"Ako mi samo pustimo dovod plina prema Bosni i Hercegovini vezani na BH Gas i očekujemo tko će ga kupiti, nismo napravili veliki posao. Moramo imati svog vlastitog potrošača u zajednici s Elektroprivredom Herceg-Bosne", rekao je Jakić.

Komentirao je i mogući ulazak JANAF-a u Naftnu industriju Srbije (NIS), ocijenivši kako je riječ o vrlo dobroj ideji.

"To je isto kao što sam rekao za plinsku elektranu s Elektroprivredom Herceg-Bosne i HEP-om. Isto je to očekivati da JANAF ide u zajedničko vlasništvo sa Srbijom u NIS. To je ideja jako dobra. Ne zaboravimo, Hrvatska ima sa Slovenijom nuklearnu elektranu, Mađarska ima s Hrvatskom MOL. Ne vidim razlog zašto ne bi Hrvatska imala zajedno sa Srbijom zajedničko vlasništvo u rafineriji", poručio je Jakić.

Podjeli:

FacebookTwitterShare