Institucije i javne tvrtke iz Bosne i Hercegovine olako ulaze u međunarodne arbitražne sporove, što je rezultiralo gubicima od stotine milijuna maraka isplaćenih drugoj strani. Unatoč velikim financijskim štetama, nitko nije odgovarao za ove propuste.
Službeno, BiH nije dobila niti jednu međunarodnu arbitražu, a i dalje se u njih ulazi površno. Domaće institucije i javne tvrtke spremne su izgubiti znatno više novca nego što bi izgubile da su pristupile dogovoru s drugim stranama. Procjenjuje se da su ukupni aktivni zahtjevi na osnovu izgubljenih međunarodnih presuda blizu milijardu maraka, a uskoro bi taj iznos mogao biti i nekoliko puta veći.
"Kada govorimo o potencijalnim financijskim gubicima za našu zemlju, govorimo o iznosima u milijardama KM. To su zahtjevi. Nisu nužno potrebni u praksi. Ovisno o tome hoćemo li dobiti ili izgubiti arbitražni postupak," izjavio je Admir Čavalić iz Odbora za ekonomska pitanja u Parlamentu FBiH.
Republika Srpska mora platiti ukupnu odštetu od 340 milijuna maraka dvjema slovenskim tvrtkama zbog sporova u energetici, a mogla bi uskoro platiti i hrvatskoj Elektroprivredi iznos od 200 milijuna zbog spora oko rudnika i termoelektrane Gacko. Visoke kamate dodatno otežavaju situaciju.
"Ako uđemo u arbitražne sporove bez argumenata, tada će nam se naplatiti samo kamate na već presuđeni iznos za cijelo razdoblje koje odgađamo," rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
Pravna struka smatra da pravni sustav BiH ne funkcionira na način koji može pratiti međunarodne standarde.
"Stvari se unutar države, političkih struktura, a iza toga i onih koji prate te projekte moraju uozbiljiti, jasno definirati i točno postaviti i tek tada se mogu očekivati neki rezultati. Osobno, mene ne čudi što su svi naši postupci arbitražne naravi završili kako su završili," rekao je odvjetnik Josip Muselimović.
U Federaciji BiH, aktualna je nedavna međunarodna presuda po kojoj bi poduzeće BH Gas trebalo isplatiti oko 20 milijuna maraka mađarskom operateru plinom, zbog naprasnog raskida ugovora i prebacivanja na tursko-ruski plinovod. Ozbiljne financijske posljedice po građane Federacije.
"Osobno mislim da ovaj proces ne može samo stati na ovome i da ovo treba ići dalje. Onda utvrditi krivicu svih onih kojih su sudjelovali u ovome i osiromašili našu Federaciju za više od 20 milijuna maraka. Da ne bih dalje politizirao, mislim da je dovoljno reći da ovaj postupak s ovom odlukom suda iz Švicarske ne može stati," izjavio je Mladen Bošković, dopredsjedatelj Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.
Unatoč tome, u BiH se često pokazalo kako je pojam odgovornosti nepoznat pa mnogi nisu odgovarali za ono što bi trebali. Ubuduće, svakako vrijedi razmisliti o neulasku u arbitražne postupke pod svaku cijenu ili o boljoj pripremi istih, jer se na ovaj način gube novci u vrijednosti više kilometara autoceste na Koridoru VC.