Nakon što je Dikasterij za nauk vjere Rimske kurije, najvišeg upravnog tijela Katoličke crkve, objavio svoju notu o Međugorju vjernici sada bez opterećenja tamo dolaze na hodočašće doživljavajući to kao mjesto molitve, kazao je u utorak mostarski biskup Petar Palić.
On je novinarima u Sarajevu, gdje je sudjelovao na redovitom zasjedanju Biskupske konferencije BiH, kazao kako je nota Dikasterija "Nihil obstat", objavljena u rujnu, kojom su priznati duhovni plodovi Međugorja i hodočašća sada dala sigurnost vjernicima, no u samom se Međugorju se nije nešto nužno promijenilo.
"Tamo su hodočašća bila dopuštena već godinama, a moja je zadaća pastoralno pratiti što se u Međugorju događa", kazao je mostarski biskup ističući kako je Međugorje mjesto istinske molitve koje jača jedinstvo vjernika i njihovu privrženost Crkvi.
Biskup Palić predstavljao je BK BiH i na nedavno okončanoj 16. općoj redovitoj skupštini Biskupske sinode, koja je za temu imala zajedništvo Crkve i njeno poslanje u suvremenom svijetu, čime je završen trogodišnji proces kojim je papa Franjo kanio potaknuti dijalog o načinu suočavanja s izazovima današnjice.
Sinodalni put Crkve naišao je na različite interpretacije a biskup Palić kaže kako se Sinoda na pravi način može doživjeti samo iznutra, dok ono što se čita u medijima ponekad ne odgovara stvarnosti.
"Sinoda je završila ali zapravo tek sada sve počinje", kazao je Palić. Novinarima je pojasnio kako su se sve biskupije iz BiH uključile u taj važan događaj promišljanja života Crkve.
Istaknuo je kako završni dokument donosi niz zaključaka, uz očekivanja da se ono što je započeto nastavi provoditi u biskupijama, s ciljem jačanja jedinstva Crkve.
No u samoj Crkvi u BiH ima onih kojima se zaključci ne sviđaju pa je tako banjolučki biskup Željko Majić u propovijedi na nedjeljnoj misi, uoči zasjedanja BK BiH, kazao kako je "nemalo iznenađen da Sinoda... nije imala otvorene oči i čula krik tolikih ubijenih u utrobama majki".
Za biskupa Majića abortus je trenutačno najveći i najvažniji problem odnosno "izvor svih zala", dok završni dokument skupštine biskupske sinode potencira probleme kakve predstavljaju ratovi, izbjeglice, uništavanje planeta i društvena nepravda i nejednakost.
"Svaki biskup ima pravo na svoje mišljenje i stav", kazao je u utorak Palić komentirajući ove unutarcrkvene prijepore. Istaknuo je kako Sinoda nije imala zadaću niti je mogla riješiti sva otvorena pitanja, a brojni su delegati na skupštini u Rimu došli iz ratom i stradanjima pogođenih područja pa su se i fokusirali na svoje probleme.
Ključnim drži to da se osigura zajednički hod svih u Crkvi. "Ostaje zadaća kako provesti zaključke koji se nalaze u završnom dokumentu (skupštine). Sinoda je proces, nije zadaća koja se može ostvariti odmah sutra", kazao je biskup Palić.