Skip to main content

Čović predstavnicima Trojke: Očekujem da više nema preglasavanja

| Autor: RTV HB
  • Image
    rtv hb
    Foto:
    RTV HB

– Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Dragan Čović poručio je predstavnicima stranaka okupljenih u probošnjačku "Trojku" kako očekuje da više neće biti preglasavanja u vlasti na bilo kojoj razini, istaknuvši da partnerstvo podrazumijeva međusobno uvažavanje, a ne preglasavanje.

„Ako smo partneri, nema preglasavanja oko bilo koje teme, jer to partneri ne rade. Jasno sam kazao da se partnerstvo čuva dok postoji. Kada ga nema, sjest ćemo zajedno i vidjeti može li se dalje ili će se formirati neko novo partnerstvo“, izjavio je Čović na konferenciji za medije nakon dvanaestog zasjedanja HNS-a BiH.  

Strateški ciljevi HNS-a  

Na zasjedanju HNS-a ponovljeni su ključni ciljevi hrvatske politike u BiH: osiguranje legitimnog predstavljanja Hrvata, ustavna jednakopravnost, ekonomska i socijalna stabilnost te nastavak europskog puta zemlje.  

„Ove ciljeve smo postavili prije dvije godine, ali nijedan od njih do sada nismo u potpunosti ostvarili. Na tome moramo nastaviti raditi, uz jasnu političku volju svih partnera u vlasti“, rekao je Čović.  

Dodao je kako je HNS ostvario svoj strateški cilj u izgradnji hrvatskog zajedništva u BiH, dok je svakoj političkoj stranci ostavljena autonomija u kreiranju vlastite politike.  

„HNS nije nikakva obveza, to je politička platforma na koju svaka stranka dobrovoljno pristupa. No, jasno je da samo zajedničkim djelovanjem možemo osigurati dugoročnu stabilnost i ostvariti strateške ciljeve“, naglasio je Čović.  

Prekompozicija vlasti i razgovori unutar koalicije

Govoreći o mogućoj prekompoziciji vlasti na državnoj razini, Čović je istaknuo da u narednih deset dana očekuje sastanak predstavnika stranaka koje čine aktualnu vlast – Trojke, SNSD-a i HDZ-a BiH – kako bi razgovarali o daljnjem funkcioniranju koalicije.  

„Razumijem da postoje političke ambicije za promjenom vlasti, ali iza toga mora stajati jasna kalkulacija utemeljena na izbornim rezultatima. Blokada institucija nije rješenje, a BiH si ne može priuštiti političku paralizu“, rekao je Čović, naglasivši kako će učiniti sve da se što prije usvoje ključni zakoni i proračun.  

Podsjetio je kako je prošle godine rad Doma naroda doma Parlamentarne skupštine BiH bio blokiran šest mjeseci zbog poteza bošnjačkog kluba, a sada se, kako je naveo, „igra na kartu da to učini srpski klub“.  

„Ne smijemo dopustiti scenarije u kojima BiH mjesecima stoji u političkoj blokadi jer to šteti svima. Svi mi moramo preuzeti odgovornost za funkcioniranje institucija i donošenje odluka koje će omogućiti napredak zemlje“, istaknuo je Čović.  

Južna plinska interkonekcija i politički pritisci

Čović je ponovio da je Južna plinska interkonekcija strateški interes i upozorio da je zakon koji je usvojen u Parlamentu Federacije BiH neprovediv zbog načina na koji je donesen.  

„Postavljam pitanje je li netko namjerno uradio da se ovo sve zaustavi, a onda optužuje druge za neke strane interese. Partneri iz Federacije su noć prije sjednice Vlade usuglasili zakon, a onda javili da ne može jer je pritisak bio jak“, rekao je Čović, dodavši da razumije političke pritiske, ali da odluke o ključnim infrastrukturnim projektima moraju biti donesene odgovorno.  

Podsjetio je da su energetski projekti od strateškog značaja ne samo za BiH, već i za regiju, te da je nužno osigurati stabilan i transparentan proces donošenja odluka.  

„Interes Hrvatske je da se ovaj projekt što prije realizira, ali i interes svih nas koji želimo osigurati dugoročnu energetsku stabilnost. Očekujem da se o tome razgovara otvoreno i konstruktivno, bez političkih igara i blokada“, kazao je Čović.  

Očuvanje političke stabilnosti i europski put  

Na pitanje o političkoj stabilnosti u BiH, posebno u kontekstu globalnih geopolitičkih promjena i tranzicije američke administracije, Čović je istaknuo da je odgovornost domaćih političara osigurati stabilnost i spriječiti bilo kakve pokušaje destabilizacije.  

„Mi moramo donositi odluke koje će osigurati stabilnost, očuvati mir i zaštititi interese svih naroda u BiH. Ima onih koji bi voljeli vidjeti drugačiji scenarij, ali na nama je da to ne dopustimo“, rekao je Čović.  

Najavio je i da će se idućeg ponedjeljka u Mostaru održati široka rasprava o fiskalnim zakonima, u organizaciji ministra financija Federacije BiH Tonija Kraljevića, kako bi se identificirali ključni izazovi i predložila rješenja.  

„Fiskalna stabilnost je ključna za ekonomski razvoj i socijalnu sigurnost. Očekujem konstruktivne prijedloge i zajednički rad svih relevantnih aktera kako bi se osigurali najbolji modeli za budućnost“, kazao je Čović.  

Zaključio je kako BiH mora ostati na europskom putu te da je odgovornost svih političkih lidera da osiguraju stabilnost i reformske procese koji će omogućiti napredak zemlje.

Podsjećamo, HNS BiH osnovan je 2000. godine zbog preglasavanja Hrvata i izmjena Daytonskoga sporazuma koje su modelirali predstavnici međunarodne zajednice i kojima je slabljena uloga ovoga naroda.

Podjeli:

FacebookTwitterShare
Banner 1
Banner 1