Skip to main content

Do kada će bošnjačka politika izbjegavati izbornu reformu?

| Autor: RTV HB
  • Image
    Jure i mkln
    Foto:
    Jurica Gudelj i Milan Šutalo

Pitanje izmjena Izbornog zakona ponovno je u fokusu javnosti, potaknuto najavama rekonstrukcije državne vlasti. Dok hrvatska i srpska politika podržavaju reforme koje bi osigurale legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda, bošnjačke stranke i dalje ostaju na deklarativnim izjavama, bez konkretnih koraka u tom smjeru.

Na nedavnoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Klub bošnjačkog naroda srušio je kvorum kako se ne bi raspravljalo o prijedlogu izmjena Izbornog zakona. Takav pristup, prema analizama političkih komentatora, pokazuje kontinuitet izbjegavanja reformi koje bi spriječile preglasavanje, osobito hrvatskog naroda.

– Čini se da za svako rješenje Izbornog zakona Bošnjaci imaju problem. Ovisno o modelu, koriste različite etikete – od UZP-a, preko trećeg entiteta, do segregacije i diskriminacije – rekao je za RTV HB Milan Šutalo, glavni urednik Hrvatskog medijskog servisa.

Dodaje se kako daljnje odgađanje izborne reforme ozbiljno ugrožava funkcioniranje same države.  

– Bosna i Hercegovina je već sada nefunkcionalna zbog sporova oko toga tko koga predstavlja u tijelima vlasti. Kriza u kojoj se država nalazi rezultat je unitarističkih politika koje ne priznaju jednakopravnost konstitutivnih naroda – ocijenio je u izjavi za RTV HB Jurica Gudelj, glavni urednik portala Dnevnik.ba.

Rekonstrukcija državne vlasti, u kojoj bi SNSD zamijenila srpska opozicija, mogla bi otvoriti prostor za nastavak pregovora o izbornoj reformi. Srpske stranke nemaju ništa protiv izmjena Izbornog zakona, no ključni problem i dalje ostaje bošnjačka Trojka, koja ni nakon dvije godine partnerstva s HDZ-om nije pokazala spremnost na konkretan iskorak.

– Pitanje je ima li Trojka hrabrosti povući poteze koji nisu popularni u njenoj javnosti. To bi bili državnički potezi. U suprotnom, zemlja će nastaviti tonuti prema potpunoj nefunkcionalnosti – smatra Gudelj.

Sličan stav iznosi i Šutalo, koji ističe da bošnjačka Trojka od HDZ-a traži pomoć u deblokadi države, ali istovremeno inzistira na modelu izbora hrvatskog člana Predsjedništva kojim se nastavlja praksa političkog preglasavanja Hrvata.

– Jasno je da bez HDZ-a Trojka ne može imati većinu ni u Zastupničkom domu ni u Domu naroda. Zato je nejasno zašto odbijaju prijedlog HDZ-a za rješavanje pitanja Izbornog zakona – rekao je Šutalo.

Pitanje koje ostaje otvoreno jest – hoće li oni koji godinama tvrde da Bošnjaci ne bi trebali birati Hrvatima političke predstavnike, sada to i praktično pokazati.

Podjeli:

FacebookTwitterShare