Skip to main content

Havel: Rat u Gazi neće se završiti bez uništenja Hamasa, više od pola ubijenih teroristi

| Autor: RTV HB
  • Image
    tiho havel

Unatoč prosvjedima koji su posljednjih dana obilježili izraelsku političku scenu i u kojima se tražila ostavka Benjamina Netanyahua i prekid sukoba u Gazi, izraelski premijer ne odustaje. Poručuje da je određen datum početka kopnene invazije na Rafah na jugu pojasa Gaze. U međuvremenu, broje se nove žrtve. O ovom sukobu, za Dnevnik RTV Herceg-Bosne govorio je profesor s Fakulteta političkih znanosti iz Zagreba i stručnjak za Bliski istok Boris Havel.

Prošlo je šest mjeseci od početka rata između Hamasa i Izraela. Profesor Havel je u razgovoru s urednikom i voditeljem Tihomirom Šutalom istaknuo da primirja još nema na vidiku te da ga, kako sada stvari stoje, neće ni biti.

"Primirja neće biti dok izraelska Vlada ne ispuni obećanje koje je dala svojim građanima, a to je da će uništiti mogućnost terorističke organizacije Hamas da ponovi strašni napad koji se zbio 7. listopada prošle godine te da oslobodi taoce kojih je još uvijek 130 u zatočeništvu", istaknuo je Havel.

Havel smatra da bi izraelska Vlada koja bi dopustila završetak rata i uspostavu 'trajnog mira' izgubila izbore i ušla u povijest kao vlada koja je pretrpjela poraz od jedne terorističke organizacije. -Mislim da to nikome tko je danas u vladi ne pada na pamet, rekao je Havel.

Pristrana Al Jazeera kreira narativ

Prije par dana u medijima se pojavila informacija da se izraelske snage povlače s juga Gaze. Upitan jesu li te informacije Točne, Havel je odgovorio djelomično potvrdno.

"Dio izraelskih snaga povukao se iz dijelova Pojasa Gaze. Ja bih ovdje naglasio kako velikim dijelom medija, uključujući  i hrvatske, dominira narativ koji je nametnut od strane Al Jazeere. Ona je, s jedne strane, možda najbolje upućena u zbivanja jer ima svoje novinare unutar Pojasa Gaze. Međutim, podaci i uopće narativ koji dolazi iz tog kruga je vrlo pristran i vrlo netočan", kazao je Havel i pojasnio da oni novinari koji žele izvještavati iz Pojasa Gaze moraju surađivati s Hamasom.

Havel kao primjer navodi da novinari koji izvještavaju iz Pojasa Gaze moraju ponavljati da je ondje ubijeno već 33.000 civila što je, kako kaže, apsolutno netočno i potpuna laž.

"Više od pedeset posto onih koji su do sada ubijeni su teroristi Hamasa. Međutim, većina njih nosila je civilnu odjeću, a ne vojne odore", kazao je Havel i pojasnio da Izrael poštuje novinarske slobode te da je potpisnik svih međunarodnih konvencija o pravima rata i slobodama izvještavanja.

Image
bors havel
prof. dr. sc. Boris Havel, stručnjak za bliskoistočna pitanja 

Zapadni mediji oslanjaju se na podatke Hamasa 

Stručnjak za Bliski istok  dodaje da iz Pojasa Gaze možete govoriti samo ono što je službeni narativ Hamasa.

-Nemojmo zaboraviti da se u ovom trenutku svi podaci koji 'kolaju' zapadnim medijima oslanjaju isključivo na podatke Hamasa. Već samo to dovoljno je da nas sve stavi pod upit i da nas pozove na oprez u promišljanju što se ondje događa. Hrvatskom gledateljstvu predlažem da ima na umu da je cijeli ovaj rat i cijela ova nesreća koja, naravno, pogađa i krive i nedužne započela tako što je teroristička organizacija Hamas napravila prodor u izraelska naselja i ubila preko 1.200, a otela 250 ljudi, kazao je Havel i dodao da su u tim ubojstvima i zločinima, osim pripadnika Hamasa, sudjelovali pripadnici drugih džihadističkih skupina iz Pojasa gaze kao i brojni koji se danas smatraju civilima.

Profesor s FPZG smatra da je oprez po pitanju povijesne pozadine ovog sukoba dobro imati na umu.

"Doista, slike koje dolaze su strašne i lako nas mogu odvesti prema pristranostima i prosudbama koje su netočne ili su samo djelomice točne", istaknuo je Havel.

Kraja rata nema bez uništenja Hamasa

Referirajući se na upit oko odnosa SAD-a prema ovome sukobu, posebice zbog toga što su ove godine u toj zemlji predsjednički izbori, Havel je kazao da je zapadna javnost ta koja vrši pritisak na svoje izabrane predstavnike upravo zbog slijeda okolnosti koje je prethodno pojasnio.

"U Americi su uskoro predsjednički izbori. Dakako da predsjednički kandidati gledaju na bilo svoje javnosti po pitanju zbivanja u Izraelu. Veliki dio Demokratske stranke u SAD-u sve oštrije zauzima propalestinsku, a protuizraelsku stranu. To je razmjerno nov fenomen. Židovi u Americi tradicionalno su bili glasači Demokratske stranke. To se sada velikim dijelom mijenja i zbog tih potresnih slika koje nam dolaze iz Gaze. Ponovno, ne želim doista umanjiti da se ovdje doista radi o velikoj humanitarnoj katastrofi i nesreći te svatko normalan želi da se taj rat privede kraju što prije", kazao je Havel naglasivši da se taj rat ne može završiti bez uništenja Hamasa i oslobođenja talaca.

Izrael u nezgodnoj poziciji 

Gost Dnevnika RTV HB istaknuo je da bi u protivnom to izgledao kao da vatrogasci ugase devedeset posto požara, odu kući i kažu 'uspjeli smo'.

"Ne, onih deset posto koji su ostali rasplamsat će se ponovno. Upravo je tih deset posto još ostalo u Gazi, u području grada Rafaha, i izraelska vojska i političari razumiju i da se, čak po cijenu ugroze međunarodnog ugleda Izraela na Zapadu, taj 'požar' mora ugasiti", rekao je Havel za Dnevnik RTV HB.

Profesor Havel mišljenja je da se Izrael u ovom trenutku nalazi u nezgodnoj poziciji jer mora balansirati između imidža u međunarodnoj  javnosti i potrebe osiguravanja sigurnosti svojim građanima. -U tom balansiranju se, naravno, uvijek rade i pogreške. Nemoguće je reći koje je najoptimalnije rješenje u danom trenutku, mišljenja je Havel.

Formiranje palestinske države nije realno

Havel je kazao i da nije realno očekivati formiranje palestinske države po završetku rata.

"Formiranje palestinske države u ovom bi trenutku predstavljalo golemu ugrozu, poglavito Izraela i državljana Izraela. To bi pridonijelo i destabilizaciji šire regije. Ako bi se nakon ovakvog zločina zločinci nagradili državnošću, onda bi to moglo potaknuti i druge separatističke džihadističke pokrete na slične poteze. Mislim da je u ovom trenutku najpametnije Hamasu zadati što teži poraz", kazao je Havel i pojasnio da bi to obeshrabrilo Iran i druge iranske saveznike u regiji kao što su Hezbolah u južnom Libanonu te druge milicije u Iraku, Siriji i Jemenu.

Havel kaže da svi oni gledaju što se zbiva u Gazi.

-Vide li, uoče li i zaključe li da se nasiljem i zločinima može postići politički cilj  nema nikakve dvojbe da će nastaviti sa zločinima. Zaključe li, pak, da se ne može postići politički cilj veći su izgledi da se na neki drugi način počnu rješavati bliskoistočni problemi, zaključio je Havel.

Cijeli razgovor pogledajte u nastavku: 

Podjeli:

FacebookTwitterShare