Nadarenih pojedinaca s informatičkim znanjem uvijek imamo. No, kada učenike promatramo u cjelini, istraživanje koje procjenjuje računalnu i informacijsku pismenost otkrilo je manjkavosti u obrazovanju. Agencija je provela istraživanje po prvi put prošle godine na uzorku od oko 1900 učenika osmog razreda u 106 osnovnih škola.
Treba naglasiti kako BiH prvi put sudjeluje u ovom istraživanju tako da ne može usporediti rezultate s nekim ranijim.
Također, iz zemalja okruženja dosta bolje rezultate su postigle zemlje unutar Europske unije, Hrvatska i Slovenija.
Same škole su najviše zainteresirane za rezultate za razliku od institucija nadležnih za provedbu obrazovnih politika, kažu iz agencije. U istraživanju nisu sudjelovali Republika Srpska te Zapadnohercegovačka županija. Ali i u toj županiji su iskustva slična.
Ukupno gledajući najbolje rezultate postižu učenici iz istočnih zemalja poput Singapura i Kine, ali visoko mjesto je zauzela i Češka. No, informatička pismenost je važna ne samo za posao nego i za vlastitu sigurnost.
Izazovi digitalnog svijeta i tržišta rada ne čekaju nikoga. Tekuća promjena u obrazovanju kroz nove kurikule trebala bi donijeti i poboljšanje na tome polju. Digitalizacija i informatička pismenost nisu samo tableti na klupama učenika već puno širi pristup.