Pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima mogla bi utjecati na globalnu geopolitičku scenu, posebice prema kriznim područjima poput Ukrajine i Bliskog istoka.
Profesor međunarodnih odnosa Miloš Šolaja smatra da će nova administracija SAD-a prioritizirati ključne globalne krize, dok će se regija Balkana, uključujući BiH, nalaziti na periferiji američkog interesa sve dok se stabilnost održava. "SAD će nastojati izbjeći nove sukobe u svijetu jer bi ih to dodatno iscrpilo. Bitno im je da u BiH nema oružanih sukoba i da se održi nivo stabilnosti, bez obzira na unutarnje političke nesuglasice", kazao je Šolaja za RTV HB.
Šolaja također ističe da su SAD prisutne u BiH, ali da se Washington već duže vrijeme bavi BiH s niže diplomatske razine. Amerikanci su, prema njemu, zadovoljni sve dok unutar države ne dolazi do otvorenih sukoba. "Ono što naši političari smatraju velikim konfliktima, Amerikancima nisu prijetnja, sve dok ne narušavaju stabilnost," dodao je Šolaja, objašnjavajući da će nova Trumpova administracija najvjerojatnije fokus zadržati na Bliskom istoku, Kini i Rusiji.
Stručnjak za međunarodne odnose Neven Anđelić naglašava povijesnu ulogu SAD-a u uspostavi mira u BiH te ističe prisutnost profesionalaca koji imaju povezanost s BiH od Daytona.
"Mnogi američki službenici koji su sudjelovali u daytonskim pregovorima danas su i dalje prisutni u američkoj administraciji, i imaju određenu emocionalnu vezu s BiH zbog sudjelovanja u završetku rata", istaknuo je Anđelić u izjavi za RTV HB. Međutim, on napominje da je malo vjerojatno da će Trumpova administracija provoditi radikalne promjene u vezi BiH, dok su glavni akcenti vanjske politike usmjereni prema drugim kriznim žarištima.
Anđelić također napominje da su moguće promjene u pristupu SAD-a prema srpskim zajednicama u regiji, osobito ako se Trumpova administracija ponovno uključi u odnose Srbije i Kosova.
"Trump je na kraju svog prvog mandata pokušao riješiti pitanje Kosova i Srbije, koristeći se logikom trgovine teritorijem kako bi postigao priznanje. Takav pristup bi mogao biti destabilizirajući za BiH, budući da bi Srbija mogla očekivati određene kompenzacije koje bi imale utjecaj i na BiH," kazao je Anđelić.
Profesor Šolaja dodaje kako bi prisustvo Richarda Grenella, koji se spominje kao mogući savjetnik za nacionalnu sigurnost, moglo utjecati na Trumpovu administraciju u vezi Balkana. Grenell je poznat po bliskim vezama sa Srbijom i sjeverom Kosova, što bi moglo rezultirati tolerantnijim stavom SAD-a prema srpskim zajednicama u regiji.
Naši sugovornici procjenjuju kako će zapadni Balkan, uključujući BiH, biti u budućnosti više u fokusu Europske unije, dok SAD neće prioritetno tretirati ovo područje. "Ne trebamo očekivati da će se Washington i Bruxelles buditi razmišljajući o BiH; mi sami moramo osigurati uređenje naših međusobnih odnosa," zaključuju sugovornici.