– Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH u utorak nije izglasao smjenu ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, iako su inicijativu pokrenuli zastupnici SNSD-a, koji se na kraju nisu pojavili na sjednici.
Iako je Klub zastupnika SNSD-a podnio inicijativu za smjenu Konakovića zbog vrijeđanja Republike Srpske, nisu prisustvovali sjednici. Zastupnica SNSD-a Sanja Vulić objasnila je razloge izostanka.
"U ovom trenutku bez Srbina u Kolegiju Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH nema ustavnih uvjeta za rad Zastupničkog doma. Mi se nismo pojavili na sjednici, o čemu smo apsolutno korektno i kulturno obavijestili i upozorili da nema uvjeta za sazivanje sjednice jer nema srpskog člana Kolegija, na što se on oglušio," rekla je Vulić.
Predsjedatelj Zastupničkog doma Denis Zvizdić najavio je novi pokušaj smjene Konakovića.
"Ja sam rekao da čim dobijem taj prijedlog, hitna je sjednica sa samo tom točkom dnevnog reda i bit će sazvana odmah. Ja očekujem najdalje do kraja ovog tjedna da ću dobiti takav prijedlog," kazao je Zvizdić.
S druge strane, Konaković planira novu vlast s oporbom iz Republike Srpske, iako bez jasne većine u Domu naroda. Čak i u slučaju da ne bude blokade tri SNSD-ova izaslanika, srpska oporba bila je jedina koja je jučer podržala njegovu smjenu. Konaković odgovornost prebacuje na HDZ.
"Moja pozicija nikada neće biti predmet neke trgovine. Više cijenim ove ljude koji su principijelno glasovali za moju smjenu i s njima sam spreman raditi u budućnosti zbog onoga što zagovaraju o budućnosti BiH, Europske unije i perspektiva, ali i najvažnije mira i stabilnosti u BiH. Ljudi su shvatili da nas Dodik vodi u scenarij koji nas vodi u konflikt," izjavio je Konaković.
Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Marinko Čavara smatra da ne treba rušiti postojeću vlast bez dogovora o novoj većini.
"Mi smatramo da ne treba rušiti nešto bez dogovora o izgradnji nove parlamentarne većine koja će imati prohodnost i kroz Zastupnički dom i kroz Dom naroda i Vijeće ministara. Ići do zida, a stajati pred zidom i dovesti u tu situaciju čitavu državu BiH – mi za takav postupak i put nismo," poručio je Čavara.
O novom pokušaju smjene Konakovića, koji ovaj put inicira SDA iz drugih razloga, raspravljat će se najkasnije do kraja mjeseca. HDZ će biti protiv, dok će SDA i DF glasati za smjenu, kao i SNSD i njegovi partneri ako se pojave na sjednici. Ključni bi mogli biti upravo glasovi srpske oporbe.
"Ne očekujemo, barem sad za sad dok se ne riješi pitanje rekonstrukcije Vijeća ministara, da će opozicija iz Republike Srpske podržati našu inicijativu," izjavio je zastupnik SDA Šerif Špago.
Od SNSD-ove zastupnice Sanje Vulić stiže potvrda da su oni apsolutno za smjenu Konakovića, ali uz uvjet da se prvo osigura ustavno funkcioniranje Zastupničkog doma.
"Ako bi bila redovna sjednica, a da na toj redovnoj sjednici ne bude popunjeno mjesto srpskog člana Kolegija i ako se nakon toga uputi apelacija sudu vezana za ustavnost, pitanje je koliko bi ta odluka bila valjana i koliko bi ona mogla proći, imajući u vidu da je dom dekonstituiran bez jednog srpskog člana i samim time neustavno radi," rekla je Vulić.
SNSD razmatra još jednu inicijativu za smjenu, ovoga puta ministra za ljudska prava i izbjeglice Sevlida Hurtića. No, SDP, najjača stranka unutar Trojke, i dalje ne izlazi s jasnim stavom o rekonstrukciji vlasti. Kako će se rasplesti ova politička situacija, ostaje za vidjeti.