Skip to main content

Kovač i Vidović u Fokusu: Hrvati moraju širiti zone svog prosperiteta u BiH

| Autor: RTV HB
  • Image
    vidovic jure

– U emisiji "Fokus" Radiotelevizije Herceg-Bosne urednika i voditelja Jurice Gudelja analizirani su aktualni politički izazovi i geopolitičke okolnosti koje utječu na stabilnost Bosne i Hercegovine. Gosti emisije bili su politolog Danijel Vidović i bivši ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske Miro Kovač.

Geopolitički vakuum i refleksije na BiH

Prema riječima Mire Kovača, aktualna politička situacija u BiH u velikoj mjeri je posljedica vanjskih čimbenika, uključujući unutarnje previranje u Sjedinjenim Američkim Državama te njihovo povlačenje iz izravne političke prisutnosti u zemlji. Odlazak američkog veleposlanika Michaela Murphyja bez imenovanja nasljednika otvorio je svojevrsni vakuum moći, što je, prema Kovaču, dodatno osnažilo političke poteze aktera poput Milorada Dodika.

– Gospodin Dodik koristi vakuum na svjetskoj pozornici kako bi učvrstio svoju poziciju. Očito je da globalna konstelacija utječe na vladavinu prava i političku stabilnost unutar BiH – istaknuo je Kovač, dodavši kako je nužno da legitimni predstavnici sva tri konstitutivna naroda samostalno pronađu održivo rješenje za budućnost zemlje.

BiH kao poluprotektorat: prilika za promjenu modela

Politolog Danijel Vidović složio se s ocjenom da BiH već desetljećima djeluje u stanju trajne političke krize. Posebno je ukazao na ulogu međunarodne zajednice, prvenstveno američke administracije, u modeliranju političkog sustava.

– Bosna i Hercegovina je poluprotektorat međunarodne zajednice. Daytonski ustav je svjesno konstruiran s greškama koje zahtijevaju stalnu međunarodnu prisutnost – naglasio je Vidović.

Prema njegovim riječima, aktualna globalna previranja, uključujući povratak Donalda Trumpa na čelo SAD-a, otvaraju mogućnost za redefiniranje političkog okvira u BiH, ali i za prijelaz izvan ovisnosti o stranim tutorima.

Unitaristički narativ i potreba za unutarnjim dogovorom

Gosti su se složili da jedan od glavnih problema u političkom životu BiH ostaje neprihvaćanje činjenice da je riječ o složenoj državi s tri ravnopravna naroda. Kovač je istaknuo da bošnjačke političke strukture često nastupaju iz pozicije političkog vlasništva nad državom, što je u suprotnosti s Ustavom BiH.

– Bošnjaci se predstavljaju kao jedini legitimni vlasnici države. To je narativ koji se ne temelji na stvarnosti i koji ne priznaje državotvornost Hrvata i Srba – kazao je Kovač, naglasivši važnost dosljednog promoviranja političke ravnopravnosti Hrvata unutar BiH.

Vidović je upozorio kako je teško očekivati nagle promjene u političkom promišljanju sarajevske elite, koja je desetljećima uživala potporu međunarodne zajednice, što je rezultiralo favoriziranjem bošnjačkih interesa.

Potpora iz Zagreba i strateško pozicioniranje Hrvata

Oba sugovornika pozitivno su ocijenila trenutno stanje političkog konsenzusa u Republici Hrvatskoj kada je riječ o potpori Hrvatima u BiH.

Vidović je posebno istaknuo kako su prošla vremena kada su politički akteri u Zagrebu aktivno radili na slabljenju hrvatske pozicije u BiH.

– Danas imamo konsenzus između predsjednika Republike i Vlade Republike Hrvatske oko potpore legitimnim političkim interesima Hrvata u BiH. To je nova i važna dimenzija potpore koja ranije nije postojala – rekao je Vidović.

Kovač je naglasio važnost ekonomskog osnaživanja Hrvata u BiH kao temelja političke stabilnosti i utjecaja.

– Potrebno je širiti zone prosperiteta, ulagati u obrazovanje i povezivati se s Republikom Hrvatskom na svim razinama, od države do lokalnih zajednica – istaknuo je Kovač.

Ekonomski razvoj kao ključ opstanka

Vidović je upozorio na iluziju koja je godinama postojala u hrvatskom političkom korpusu u BiH, a to je očekivanje da će rješenje doći preko noći. Danas je, kaže, jasno da je ključno ulaganje u infrastrukturu, energetiku i druge ekonomske kapacitete.

– Potrebno je ulagati u prometnu i energetsku infrastrukturu jer te investicije potiču gospodarski rast i otvaraju prostor za razvoj poslovnih zona. To su ključne poluge za dugoročnu održivost i ostanak ljudi u BiH – poručio je Vidović.

Naglasio je i važnost obrazovanja novih generacija koje će znati inteligentno zastupati interese hrvatskog naroda i u BiH i u međunarodnoj zajednici.

Regionalni konteksti i hegemonističke težnje

U osvrtu na aktualne regionalne procese, Kovač je komentirao VOJNU suradnju Hrvatske s Albanijom i Kosovom te sporazum Srbije i Mađarske, istaknuvši kako se u prvom slučaju radi tek o izjavi, dok je u drugom riječ o formalnom sporazumu.

– Ne vjerujem da će ti dokumenti imati neposredan utjecaj na BiH. No, važno je uočiti da Srbija nastoji sebe pozicionirati kao hegemon u regiji, često i na štetu procesa europskih integracija – zaključio je Kovač.

Cijelu emisiju pogledajte u nastavku:

Podjeli:

FacebookTwitterShare