U Dnevniku RTV Herceg-Bosne novinar Zoran Krešić komentirao je izvješće visokog predstavnika Christiana Schmidta pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda, ocijenivši kako je njegovo obraćanje bilo znatno uravnoteženije, racionalnije i realističnije u odnosu na pisano izvješće Ureda visokog predstavnika.
Pisano izvješće kao „pamflet SDA i DF-a“
Krešić je u razgovoru s urednikom i voditeljom Tihomirom Šutalom istaknuo da se postavlja pitanje tko sastavlja govor, a tko piše izvješće, s obzirom na to da su u pitanju „dvije suprotstavljene krajnosti“. Pisano izvješće, prema njegovim riječima, „izgleda kao pamflet koji su pisali SDA i DF zajedno“, što pripisuje političkom odjelu OHR-a. Dodao je kako to otvara pitanje potrebe izmještanja pojedinih odjela, pa i cijelog Ureda visokog predstavnika iz Bosne i Hercegovine, zbog pristranosti u njihovu radu.
Uspoređujući slučaj Mostara, Krešić je naveo da Schmidt u govoru ističe kako se u Mostaru sve odvija sukladno dogovoru gradskih vlasti, dok se u pisanom izvješću spominje „marginalizacija“. Takav pristup ocijenio je lošim te dodao da Schmidt, „gotovo kao da ispravlja sve gluposti napisane u izvješću“.
Pristranost međunarodnih aktera u Sarajevu
Osvrnuvši se na poziciju Hrvata, Krešić je pozdravio Schmidtovu pohvalu za zagovaranje europskog puta BiH, ali i naglasio kako međunarodni dužnosnici sjede u Sarajevu i informacije primaju uglavnom od lokalnih suradnika većinskog naroda, što utječe na njihovu percepciju.
Naveo je da izvješća međunarodnih organizacija često ne odstupaju značajno od dominantnog narativa u Sarajevu, koji, kako kaže, podsjeća na doktrinu bivše Jugoslavije – s podjelom na unutarnje i vanjske neprijatelje i stalnom proizvodnjom straha.
Poštivanje konstitutivnosti i Daytonskog poretka
Komentirajući spominjanje konstitutivnih naroda u obraćanjima predstavnika međunarodne zajednice, Krešić je naglasio važnost poštivanja temelja Daytonskog mirovnog sporazuma i dogovora triju naroda.
Pokušaji da se promijeni takva ustavna arhitektura, ocijenio je, vode natrag u 1995. godinu. Istaknuo je i važnost mira te oštro osudio svako zazivanje rata, poručivši da bi oni koji zazivaju rat trebali poslati svoju djecu u takve pohode.
Nema europskog puta bez rješavanja hrvatskog pitanja
Govoreći o formiranju nove vlasti na državnoj razini, Krešić je kazao da nije sporno formirati novu vlast ako je ona sposobna nositi se s ključnim zadaćama, među kojima je europski put Bosne i Hercegovine.
Međutim, naglasio je da tog puta nema bez rješavanja političke neravnopravnosti Hrvata i prestanka prakse biranja političkih predstavnika protivno volji hrvatskog naroda, što je ilustrirao usporedbom sa Sejdom Bajramovićem i trenutnom ulogom Željka Komšića.
Bez SNSD-a nema funkcionalne vlasti
Na pitanje o mogućnosti formiranja vlasti bez SNSD-a, Krešić je naveo da SNSD ne ovisi ni o kome. Za formiranje novog Vijeća ministara, bez SNSD-a, morali bi u tom slučaju podršku dati Denis Bećirović i Željko Komšić te Željka Cvijanović. čija se stranka izbacuje iz vlasti.
Ocijenio je to nerealnim, navodeći da bi Hrvati time „rezali granu na kojoj sjede“. Zaključio je da europskih zakona neće biti bez sudjelovanja SNSD-a, jer ta stranka može s tri ruke u državnom Domu naroda onemogućiti kvorum.
Razočaranje izjavama o ratu zbog HNK Mostar
Na kraju razgovora, komentirao je izjavu bivšeg mostarskog gradonačelnika Safeta Oručevića o izgradnji Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, koji je izjavio da se oni koji ne mogu živjeti s Hrvatima i Bošnjacima „pripreme za rat“.
Krešić je izrazio razočaranje, istaknuvši da je takva izjava neprihvatljiva i neprimjerena, osobito dolazeći od osobe koja vodi Centar za mir. Poručio je da oni koji zazivaju rat neka šalju svoju djecu, dok druga djeca trebaju živjeti u miru.
Cijeli razgovor donosimo u nastavku: