Skip to main content

Međunarodne presude ne mogu mijenjati karakter Daytona

| Autor: RTV HB
  • Image
    Bradara

Od kada se doznalo kako će Schmidt govoriti u Strasbourgu 20. studenoga kada je zakazana sjednica Velikog vijeća Europskog suda za ljudska prava oko presude "Kovačević", on je izložen velikom javnom linču. Oštre poruke dolaze najviše iz bošnjačke oporbe i samog apelanta Kovačevića, a u svemu je optužena i Republika Hrvatska kako i ona utječe na ovaj proces. To je za naš program demantirao hrvatski veleposlanik Ivan Sabolić.

Oglasili su se danas i ispred Europske unije u BiH te pozvali između ostaloga na pokretanje inkluzivnog procesa ograničenih ustavnih i izbornih reformi. Za Schmidtovo uključivanje naveli su kako je to njegova odluka. Predsjednica Federacije Lidija Bradara nije upoznata koji su Schmidtovi motivi, ali vjeruje kako on može imati važnu ulogu.

"Budući da je Visoki predstavnik vrhovni tumač Daytonskog sporazuma i tumač Ustava BiH, ja vjerujem da on ima nešto za reći Sudu u Strasbourgu što je nama vjerojatno nepoznato. Zaista ne mogu komentirati u kojem smislu će on ići", prokomentirala je za RTV HB.

Presude Europskog suda za ljudska prava treba poštovati i pokušati provesti ako se postigne dogovor, međutim one ne mogu mijenjati karakter ustavnog uređenja Bosne i Hercegovine. To je na tragu onoga što se može iščitati iz stavova hrvatskih, ali i srpskih dužnosnika u BiH.

"U svakom slučaju presude Suda u Strasbourgu, sve do jedna koja je donesena ne mogu se rješavati, niti se može nešto promijeniti u BiH bez domaćeg dogovora. Sve promjene i politički dogovor u BiH o njenom ustavnom uređenju i njenoj budućnosti, trebaju donijeti domaći političari u institucijama", mišljenja je Bradara. 

Ustav BiH je proistekao iz Daytonskog mirovnog sporazuma, a bilo kakav mirovni sporazum je opasno raspakiravati za interese samo jedne strane u politici ove zemlje. A za otprilike mjesec i pol dana doznat ćemo hoće li tako stvari postaviti i vrhovni tumač Daytona.

Podjeli:

FacebookTwitterShare