Skip to main content

Mogu li Hrvati biti ljepilo koje će očuvati cjelovitu BiH?

| Autor: RTV HB
  • Image
    miro grabovac
    Foto:
    Anto Lozančić i Miro Grabovac Titan

Od trenutka prvostupanjske presude Miloradu Dodiku, Bosna i Hercegovina suočava se s dubokom političkom krizom. U trenutačnoj situaciji stranke Hrvatskog narodnog sabora (HNS) predstavljaju čimbenik stabilnosti u zemlji, pri čemu hrvatski politički predstavnici ističu kako najviše rade na očuvanju cjelovite BiH i njezine europske perspektive.

Hrvatski politički predstavnici protiv su bilo kakvog oblika separatizma, ali isto tako i unitarizma, kojeg zagovaraju pojedini bošnjački predstavnici. Član predsjedništva HNS-a BiH i predsjednik HSS-a Stjepan Radić, Anto Lozančić, naglašava važnost poštivanja institucija unatoč njihovim manjkavostima.

"Ja sam jako zadovoljan i prethodnim stavovima predsjednika Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragana Čovića, koji je jasno i nedvosmisleno dao poruku da se institucije moraju poštovati, kakve god one bile. Protiv smo anarhije bilo kakvog tipa, ali smo i protiv mijenjanja političke vlasti jer bi to BiH dovelo u još težu poziciju," izjavio je Lozančić.

Član predsjedništva HNS-a i predsjednik Hrvatske demokratske unije BiH, Miro Grabovac Titan, naglašava kako su Hrvati jedini istinski zainteresirani za očuvanje europske i cjelovite BiH.

"Za razliku od bošnjačkih politika, koje su centralističke, i srpskih, koje su separatističke, mi smo faktor stabilnosti. Nadam se da će BiH nastaviti funkcionirati bez većih tenzija, iako smo svjedoci krize kojom netko očito upravlja. Ta kriza utjeruje strah u narode BiH od novih sukoba. Ja smatram da se to neće dogoditi i da će se sve razriješiti mirnim putem," rekao je Grabovac.

BiH nije suverena zemlja

Lozančić ističe i kako BiH još uvijek nije suverena država u pravom smislu riječi.

"Suvereni ćemo biti kada BiH prestane biti protektorat. Trenutno smo pod nadzorom međunarodne zajednice kroz Vijeće za provedbu mira i visokog predstavnika. Sve drugo BiH vodi u još goru poziciju, a anarhija nam najmanje treba, pogotovo hrvatskom narodu u BiH," upozorava Lozančić.

Hoće li doći do stabilizacije odnosa unutar HNS-a?

O stabilnosti unutar samog HNS-a, Lozančić izražava nadu da će doći do stabilizacije, unatoč činjenici da su pojedine stranke zamrznule svoje djelovanje unutar Sabora.

"Na zadnjoj sjednici Predsjedništva HNS-a dogovorili smo da će svi predsjednici stranaka biti nazočni na zasjedanju. Ne znam što se dogodilo u međuvremenu, ali nadam se da ozbiljnost situacije u BiH zahtijeva ozbiljno djelovanje svih hrvatskih stranaka," kazao je.

Grabovac također smatra da je nedostatak pojedinih stranaka u HNS-u posljedica vanjskih utjecaja.

"Mislim da su one stranke koje trenutno ne sudjeluju podlegle opcijama koje su stvorile krizu unutar BiH i preko hrvatskih stranaka žele obeshrabriti zahtjeve HNS-a, a oni se odnose na unutarnje uređenje koje podrazumijeva ravnopravnost hrvatskog naroda," zaključio je.

Jedan od ključnih zakona za ravnopravnost hrvatskog naroda, Izborni zakon, trenutno je gurnut u stranu zbog političke situacije oko Milorada Dodika, no hrvatski politički predstavnici naglašavaju da neće odustati od borbe za jednakopravnost u BiH.

Podjeli:

FacebookTwitterShare