Skip to main content

"Možda nismo bitni Trumpu, ali može se lobirati"

| Autor: RTV HB
  • Image
    trump

Bijela kuća se priprema za mirnu tranciziju u vlasti, što je formalno označio današnji susret aktualnog predsjednika Bidena te njegova nasljednika Trumpa. A s druge strane, polako se rješava i Trumpova kadrovska križaljka. Danas je objavljeno kako će Johna Ratcliffe imenovati za novog direktora CIA-e, Stevea Witkoffa za specijalnog izaslanika za Bliski Istok, a William Joseph McGinley će biti novi savjetnik Bijele Kuće. A od prije su poznati angažmani Muska, Rubia, Walza i drugih.

"Ljudi koji su prije svega fokusirani na Kinu i Kina defintivno dolazi koja opcija br. 1 za američku vanjsku politiku, ali iznenađenje je da se radi o ljudima koji baš nisu indiferentni na to što se zbiva u Europi. Odnosno na rusku agresiju i na Ukrajinu", prokomentirao je za RTV HB politički konzulant Aleksandar Musić. 

"Biranjem Rubia ne samo da je dobio jednog oštrog protivnika Kine nego je i umirio onaj dio republikanske stranke koji ne pripada MAGA frakciji. Što se tiče današnjih događanja, da medijska ličnost s Fox News-a postavljenja za ministra obrane, to je potez koji može ukazivati na to da Trump ne vjeruje vojsci", smatra prof. dr. Petar Popović.

U predizibornim debatama se izgovaralo svašta, no, sigurno je kako Istočna Europa nije toliko važna Americi s povijesnog aspekta. Ali isto tako koliko god Trump ima izolacionistički pristup, analitičari smatraju kako će s vremenskim odmakom racionalno pristupati prema ratu u Ukrajini.

"Puste milijarde koje se odvajaju za Ukrajinu ne idu u Ukrajinu, nego dobar dio toga ostaje u Americi. Raspodjeljuje se kroz vojno-industrijski kompleks. Tu se otvaraju nova radna mjesta, nove industrije, u nekoliko država...", dodaje Popović.

OFF3: U zemljama Zapadnog Balkana, neki dužnosnici poput Vučića, Dodika ili Mandića su se prema mišljenju naših sugovornika prerano razveselili Trumpovoj pobjedi zbog ideološke bliskosti. No, to ne znači automatsko ukidanje sankcija pojedincima niti zaokret američke politike, uz jedno ali.

"Dobiti pristup Trumpu, znači taj pristup i platiti. Tu nema ideologije niti tradicionalnog savezništva. Preko logističkih skupina pokušavati isposlovati svoju poziciju u Americi, što bi trebala raditi Hrvatska ili Crna Gora, to Srbija već radi", objašnjava Popović.

"Zbog podrške Hrvatske i snažne europske orijentacije, očekujem daljnje organsko snaženje hrvatskog elementa u Bosni i Hercegovini i to u okvirima ustava, zakona i demokracije. Što se tiče bošnjačkog političkog činitelja u Bosni i Hercegovini, on je na nekoj vrsti raskrižja", objašnjava Musić za RTV HB. 

Kad je riječ o Bosni i Hercegovini, ona se treba osloboditi iluzija da će ubuduće ključne korake i inicijative raditi Amerikanci. Ako se domaći akteri mogu složiti oko osnovnog ustavnog okvira, onda će se konkretnije moći raditi i na poboljšanju života.

Sigurno je da će nova Trumpova administracija imati puno većih prioriteta u vanjskoj politici od BiH i susjedstva, a uz to puno je izazova u samom američkom društvu. Međutim, to je prilika i za nas, ali i cijelu Europu da se više posveti sama sebi.

Više u prilogu:

Podjeli:

FacebookTwitterShare