Kao i na sjednici Vlade Federacije BiH te ranijoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, Hrvati su preglasani i u Domu naroda FBIH pri usvajanju Zakona o Južnoj plinskoj interkonekciji. Hrvatski izaslanici upozoravaju da zakon ne uvažava interese hrvatskih županija te da im se nameću odluke bez suglasnosti.
Izabrani bošnjački dužnosnici odlučili su još jednom pokazati silu i preglasati hrvatske. Prvo na Vladi Federacije, potom u Zastupničkom domu, a sada i u Domu naroda izglasan je Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji koji ne uvažava hrvatske zahtjeve u ovom projektu.
Izaslanik u Klubu Hrvata Dragan Konta istaknuo je da se ne može dopustiti donošenje odluka na prostoru županija s hrvatskom većinom bez njihovog pristanka.
"Ako netko dođe na prag moje kuće da radi nešto bez moga pristanka, ako ništa drugo, nastojat ću mu otežati taj put. I to je moj stav koji će i ostati," poručio je Konta.
Njegov stranački kolega Ilija Nakić naglasio je kako Hrvati imaju pravo izraziti sumnju u funkcioniranje BH Gasa te da je prijedlog osnivanja nove tvrtke u Mostaru potpuno legitiman.
"Zašto mi nemamo pravo kao Klub Hrvata izraziti sumnju u sadašnju tvrtku BH Gas da ona to može iznijeti? Međutim, iz točke u točku preglasava se Klub Hrvata i više u Domu naroda ne možete shvatiti tko je uopće parlamentarna većina u ovoj Federaciji," rekao je Nakić.
Spor oko izbora sudaca Ustavnog suda FBiH
Osim rasprave o Južnoj plinskoj interkonekciji, sjednica Doma naroda prekinuta je nakon spornog pitanja izbora dvoje novih sudaca Ustavnog suda Federacije BiH. Hrvatski izaslanici upozoravaju da bošnjački politički predstavnici pokušavaju osigurati apsolutnu dominaciju u ovoj instituciji.
Predsjedatelj Doma naroda Tomislav Martinović istaknuo je da je potrebno izabrati suca koji će zamijeniti Katu Senjak, sutkinju Ustavnog suda FBiH iz reda hrvatskog naroda, koja je stekla uvjete za mirovinu. Također, treba se izabrati i jedan sudac iz reda srpskog naroda.
"Mi smo ponovno brutalno preglasani. Kasnije se razmatralo pitanje izbora sudaca Ustavnog suda. Javnost mora znati da je bilo potrebno izabrati zamjenu za gospođu Katu Senjak, Hrvaticu koja je sutkinja Ustavnog suda FBiH i koja je stekla uvjete za mirovinu, a bilo je potrebno izglasati i još jednog nedostajućeg suca iz reda srpskog naroda,* rekao je Martinović.
Ilija Nakić upozorio je na pokušaj manipuliranja Ustavom Federacije BiH.
"Pokušava se Ustav Federacije tumačiti da se mogu izabrati četiri suca Bošnjaka u Ustavnom sudu, a da se ne smije izabrati više od dva Hrvata, što jednostavno nije točno. Gospođa Senjak je otišla u mirovinu kao Hrvatica, ako ništa slijedom logike trebalo bi izabrati Hrvata ili Hrvaticu na tu poziciju. Međutim, cjelokupna diskusija je išla u tom smjeru da se izabere Bošnjak na tu poziciju," naglasio je Nakić.
Politička previranja i budućnost koalicije
Ovi događaji ponovno su pokazali političku praksu u kojoj se, prema tvrdnjama hrvatskih izaslanika, lako aktivira široka bošnjačka politička koalicija neovisno o tome tko je na vlasti – SDA ili Trojka predvođena SDP-om.
Martinović je istaknuo kako bi se nakon ovih događaja koalicijski odnosi između HDZ-a BiH i stranaka Trojke trebali ozbiljno preispitati.
"Predstavnici SDA su na jednu stranu povukli i sve predstavnike ostalih političkih stranaka te su tako postali lideri i vlasti i oporbe, što je nama potpuno nejasno iz aspekta naših koalicijskih odnosa sa SDP-om, Našom strankom i NIP-om," izjavio je Martinović.
Zaključeno je kako će dogovor o izboru sudaca Ustavnog suda Federacije BiH biti nužan, dok je realizacija projekta Južne plinske interkonekcije i dalje neizvjesna. Hrvatski izaslanici podsjetili su kako je Federacija BiH uspostavljena Washingtonskim mirovnim sporazumom kao entitet dva konstitutivna naroda – Hrvata i Bošnjaka, a pokušaji njenog pretvaranja u jednonacionalni entitet ne vode stabilnosti i napretku.