Iako su Zakon o zaštiti osobnih podataka i Zakon o graničnoj kontroli usvojeni na Vijeću ministara, nisu prošli parlamentarnu proceduru po hitnoj proceduri. Predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović iako svjestan da europski put ne ide po planu, ali ostavlja malu mogućnost zasjedanja oba doma Parlamentarne skupštine za 30. prosinca.
"Ako Zastupnički dom zakaže sjednicu za 30. imat će je i Dom naroda, tako bi onda ova dva zakona i pustili. I obrnuto, ako se to ne dogodi, onda će to vjerojatno biti tek sredina prvog mjeseca, obzirom i na kalendar, blagdane itd. Nažalost, nismo uspjeli ono što smo trebali, a mogli smo. Želja je bila da dok su Mađari predsjedatelji Unijom da svoj posao završimo, a to se odnosi i na druge aktivnosti koje smo trebali završiti i Plan rast i kadrovska pitanja", kazao je Čović.
Prema Čovićevim riječima blizu je i dogovor oko druga dva važna europska zakona, kao što Zakon o VSTV-u i Zakon o sudovima, pri čemu je i dalje isti problem oko sjedišta Apelacijskog odjela Suda BiH.
"Čini mi se da ta dva zakona trebaju tek realno u prvom mjesecu doći na Vijeće ministara da bi onda išlo u parlamentarnu proceduru. Planirali smo zajedno s ovim, imati i Proračun do kraja godine. Da smo zakazivali ove žurne sjednice, žurna bi onda bila i za Proračun. Međutim, kako ovo nije išlo, procjena je bila da bi bilo naivno organizirati pa da ne uspijemo. Tako da bojim se da će i Proračun na razini BiH biti ostavljen za sredinu prvog mjeseca iduće godine", dodao je.
I dalje je aktualno pitanje Južne plinske interkonekcije.
"Obavili smo jako puno razgovora, ja osobno u zadnjih sedam dana obavio sam razgovore sa svim nužnim akterima ono što treba obaviti. Nažalost, dogodilo se ono što se dogodilo, mislim da je bilo neprimjereno, način demokracije i za Bosnu i Hercegovinu izišlo se iz okvira takvog postupanja. Uostalom, svi oni koji su me zovnuli od akreditiranih predstavništava u Bosni i Hercegovini, članica Europske unije su istog ili sličnog razmišljanja", objašnjava Čović.
Čović je podsjetio kako su prije bošnjačkog preglasavanja pod pritiskom američkog veleposlanika Murphyja, timovi HDZ-a i SDP-a predvođeni s njim i Nerminom Nikšićem kao predsjednicima stranaka imali usuglašen Zakon o Južnoj interkonekciji.
"Imamo usuglašen zakon. Pa morat ćemo vas preglasati, pa preglasajte ako morate. Što smo ga usuglašavali, ako ćemo se preglasavati? I to je upravo bila ideja druge strane, ali nećemo žaliti za tim. Neki kalkuliraju oko toga da ćemo mi nešto blokirati, a ja kažem ma kakvi, ni slučajno. Nismo politički naivni do te mjere. Mi smo imali po prvi put preglasavanje na Vladi oko jedne ozbiljne strateške teme i to razumijemo. Išlo se na parlament na način na koji se išlo uz uvjeravanja kakva su bila. Sad će doći Dom naroda u relativno kratkom vremenu, vidjet ćemo kako će tamo proći, imaju i neke pravne radnje, ali nastojat ćemo sve staviti u okvire ustava i zakona."
Poručio je i kako po pitanju energetike, tako i drugih sektora javna poduzeća u Federaciji ne mogu biti isključivo centralizirana u Sarajevu.
"Vidjeli ste inicijativu da se na isti način sad centraliziraju i Elektroprivreda Herceg-Bosne i druga Elektroprivreda, HT Eronet i Pošte. Dobro je da se i to pojavilo da javnost vidi što je nečija nakana bila u svemu. Mi kao predvodnici politike Hrvata i ja osobno tamo gdje sam eksponiran i kao predsjednik HNS-a i HDZ-a iznio sam svoje jasne stavove i dalje ću ih iznositi vrlo jasno i transparentno jer mislim da su u interesu svih u BiH, a isto tako i hrvatskog naroda.
Osim komentara na aktualne politička pitanja, Čović je najavio i kako će Hrvatski narodni sabor BiH imati svoj redoviti izborni sabor 8. veljače iduće godine.
Više u prilogu: