Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru obilježena je trideseta obljetnica rada Studija hrvatskoga jezika i književnosti.
Prodekanica za nastavu Filozofskog fakulteta SUM-a Senka Marinčić obratila se uime dekana Dražena Barbarića, istaknuvši kako je unatoč svim izazovima u posljednjih trideset godina Studij opstao i rastao, priopćeno je s Filozofskog fakulteta.
„S ponosom možemo istaknuti da u radu Studija sudjeluje vlastiti kadar. Bez sinergije svih nastavnika, studenata i vanjskih dionika to ne bi bilo moguće. Ova obljetnica predstavlja izniman uspjeh ne samo za Studij nego i za Filozofski fakultet i Sveučilište u Mostaru“, kazala je prodekanica Marinčić.
Pročelnica Studija hrvatskoga jezika i književnosti Mirna Brkić Vučina naglasila je kako puno truda, zalaganja, znanstvenih, stručnih i pedagoških napora stoji iza ovih trideset godina te je dodala kako je jedan od ciljeva Studija očuvanje jezika, književnosti, tradicije i kulture Hrvata u Bosni i Hercegovini.
„Vremena su izazovna, a pogotovo za nas humanističkih usmjerenja. Trebamo ići ukorak s vremenom, ali s punom sviješću o prošlosti i o tome koliko smo dosada postigli. Mi nismo tu samo da poučavamo nego i da čuvamo hrvatski jezik, tradiciju i kulturu u ovim izazovnim vremenima i uvijek na granici svjetova i kultura. Tu smo i da odgajamo i inspiriramo studente, ali i da oni inspiriraju nas“, kazala je pročelnica Brkić Vučina.
Profesor Antun Lučić govorio je o početcima Studija hrvatskoga jezika i književnosti.
Među prvim diplomiranim studentima ovoga studija, a sadašnja sveučilišna profesorica Perina Meić kazala je kako su cijelo vrijeme na studentskom putu s njima bili profesori te se prisjetila nekoliko profesora.
„Sada novi profesori prave sa studentima nove krugove oko sunca. Svaki taj krug je novi početak, nova borba, nova iskra i inspiracija“, poručila je Meić.
Alumnistice Studija hrvatskoga jezika i književnosti Ljiljana Herceg i Sanja Pehar rado su se prisjetile svojih studentskih dana.
„Jezik dišemo, živimo, volimo, na njemu se molimo. On je simbol naše izvornosti i identiteta. Budući da je živ moramo ga njegovati, razvijati i čuvati“, poručila je Pehar.
Pročelnica Mirna Brkić Vučina dodijelila je Plaketu prof. dr. sc. Peri Šimunoviću (posmrtno) za nastavno-stručni rad i osobiti doprinos promociji ugleda Filozofskoga fakulteta.
Povelje su uručene školama za suradnju u izvođenju pedagoško-nastavne prakse, i to: Osnovnoj školi Ilije Jakovljevića Mostar, Gimnaziji Mostar i Srednjoj ekonomskoj školi Joze Martinovića Mostar.
Zahvalnice su dodijeljene pročelnicima i tajnicima za doprinos razvoju i promicanju studija Hrvatskog jezika i književnosti, a to su: Perina Meić (tajnica), Antun Lučić (pročelnik), Jela Sabljić Vujica (tajnica), Katica Krešić (pročelnica), Ivona Baković (tajnica), Mirna Brkić Vučina (pročelnica), Ružica Tolić (tajnica), Marija Vukoja Mikulić (tajnica).
U programu su sudjelovali profesori i studenti, a svečanost je glazbeno upotpunila Jelena Skoko, mag. hrvatskoga jezika i književnosti.