Komemoracija u čast akademika Veselka Koromana započela je minutom šutnje, kako bi se odala počast književniku čija su djela i intelektualni doprinos ostavili neizbrisiv trag u hrvatskoj kulturi. Njegovi prijatelji su se prisjetili Koromanova bogatog književnog opusa, istaknuvši kad je u pitanju djelo i djelovanje jednoga čovjeka, pravi sud se može donijeti tek nakon njegove smrti, jer je tada djelo zaokruženo.
Ne sumnjamo u to da će djelo pok. Veselka Koromana još dugo biti predmet interesa književne znanosti, i da će konačni sud biti itekako pozitivan i njegovo mjesto u književnosti biti zasluženo visoko vrijednovano. No i prije njegove zemaljske smrti bio je poznat i priznat, a njegova djela su izučavana u akademskoj zajednici", kazao je Ivan Baković.
Koromanov bogat književni opus broji više od 40 knjiga poezije i proze, a imao je i ključnu ulogu u promicanju hrvatskog jezika, čak i u vremenima kada se to smatralo neprijateljskom djelatnošću.
"Ta pripadnost hrvatskom jeziku i narodu nikada i ni u kojem obliku nije bila razmetljiva niti nametljiva. Ali je bila toliko snažna i osviještena da je nikakve ucjene i prijetnje nisu mogle pokolebati", dodao je Ivan Vukoja.
"Napadi su trajali mjesecima, ali se Koroman nije samo branio, nego i napadao. U tom polemičkom ozračju 71. nastao je članak : "Kad ćemo odgovoriti Grgi Gamulinu", poznat po svom novinarskom nazivu -pismo sedmorice, ili sarajevska deklaracija o hrvatskom jeziku", prisjeća se Miroslav Palameta.
Komemoraciju su obilježili emotivni govori, čitanje Koromanovih stihova, prisjećanje na njegov život kao i poruka kako će Veselko Koroman zauvijek ostati uzor književnicima i čuvarima hrvatskog identiteta.