Blokiranje računa Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) i obustava pristojbi od strane EUROCONTROL-a ugrozili su poslovanje ove državne agencije, a dugoročno bi, ukoliko se problem ne riješi, mogli imati teške posljedice na zračni promet i gospodarstvo BiH, upozoreno je ovih dana.
Sindikat BHANSA-e upozorio je kako bi nastavak onemogućavanja normalnog rada agencije imao strahovite posljedice po cijelu zemlju. Oblasni kontrolor letenja u BiH Armin Fazlić naglasio je da bi to utjecalo na sve građane, od otkazanih letova do kašnjenja paketa iz inozemstva i na kraju na živote svih zaposlenih.
Predsjednik Udruge kontrolora letenja u BiH Suad Kukić istaknuo je kako godišnje milijun putnika prođe samo kroz sarajevski aerodrom, te upozorio da bi obustava prometa teško pogodila turizam i ekonomiju u cijelosti.
Mostarska zračna luka, koja posljednjih godina bilježi rast prometa, očekuje ove godine između 75 i 80 tisuća putnika, čime bi nadmašila rekorde iz 2012. godine. Ravnatelj Zračne luke Mostar Marko Đuzel kazao je kako zasad nisu dobili obavijest o mogućoj obustavi prometa, ali vjeruje da je posljednja odluka Vijeća ministara prvi korak ka rješenju problema. "Definitivno nam je olakšanje i nadam se da će se naći rješenje, točnije čvrsto sam uvjeren i vidim da rukovodstvo na tome radi", izjavio je Đuzel.
Potraživanje slovenskog Viaducta od Republike Srpske je opravdano, no situacija s blokadom BHANSA-e donosi potencijalne nove opasnosti za BiH, s obzirom na to da je u tijeku još nekoliko međunarodnih arbitraža, a svaki idući potraživač duga mogao bi ponovno ugroziti zračni promet.
Stručnjak za zračni promet iz Hrvatske Alen Šćuric upozorio je da bi Bosna i Hercegovina bez BHANSA-e izgubila oko pola milijuna preleta i 23 tisuće slijetanja godišnje. "Prelijetanje bi se moglo preživjeti, jer bi zrakoplovne kompanije letjele preko Srbije ili Hrvatske, ali slijetanje u BiH znači da nekih 2,5 milijuna putnika više ne bi moglo koristiti zračne luke u zemlji", rekao je Šćuric.
Dodao je kako agencije za zračni promet Hrvatske i Srbije ne bi odmah mogle preuzeti obveze BHANSA-e jer nemaju dovoljno ljudi i resursa za kontrolu tolikog zračnog prostora, te bi Bosna i Hercegovina, ako izgubi zračni promet, ostala blokirana godinama.
"Zamislite nepovjerenje koje bi zrakoplovne kompanije imale prema BiH. Budite sigurni da se, nakon prekida prometa, sve linije ne bi obnovile, jer kompanije zbog frustracija i važnosti kontinuiteta često svoje kapacitete prebacuju na druga tržišta", upozorio je Šćuric.
Izbjegavanje katastrofalnih posljedica po bh. zračni promet, a posljedično i po gospodarstvo i turizam, smatra se nužnim, budući da su tri od četiri međunarodne zračne luke u Federaciji BiH, a samo jedna u Republici Srpskoj.